Проект читалище

Работилница за студенти

По-голямата част от населението на Пловдив живее в панелни квартали, планирани и построени през социалистическия период. Вдъхновени от идеята на Модернизма, при който идеята за съжителство бива поставена радикално, развита от социалното инжинерство, целящо “новия човек” и в крайна сметка променена от индивидуалните действия на прехода, тези квартали са характеризирани и от публични пространства, които често са с ниско качество. Всеки опит за създаване на общност в този тип среда трябва да започне с реабилитация на съществуващата публична инфраструктура между блоковете.

Читалищата са едни от малкото организации и публични пространства в тези квартали, които имат потенциала да активират и сплотят местната общност. Тази работилница цели да проучи капацитета за промяна, който крият в себе си читалищата, имайки предвид и тяхното историческо значение. Тя е отворена към студенти по архитектура, урбанизъм, ландшафтна архитектура, дизайн, социология и антропология. Участниците активно ще взаимодействат с предмета на работилницата, използвайки избраното читалище като за място за работа, разкривайки неговата пространствена и организационна структура и развивайки конкретни сценарии с помощта на различни “инструменти за активизация”.

Работилницата е организирана и водена от кураторите на фестивала (Алекс Аксинте и Кристи Боркан), както и от координатора на проучването (Нина Толева). Гост-презентатори ще бъдат директори на читалища и участници в проучването на квартала.

Работен език: Английски

Вход: свободен

Максимален брой участници: 10 студента по  архитектура, убанизъм, ландшафтна архитектура, дизайн, социология и антропология.

 

Задължително предварително записване на architecture@edno.bg до 28.09.2016, изпращайки кратък текст на английски с кратка биография, която да съдържа и мотивационен параграф с описание на причината за интереса към тази тема, както и какви са очакваните резултати.

Други: от участниците се очаква да дойдат с лаптоп, фотоапарат/телефон, ентусиазъм и добронамереност.

Представяне на 07.10, 14:00 в рамките на събитието “Градска образователна среда”.