ONE ARCHITECTURE WEEK е един от новите членове на FUTURE ARCHITECTURE PLATFORM

Roma, 21 06 2016 Museo MAXXI. Inaugurazione della mostra Future Architecture Platform ©Musacchio & Ianniello
Roma, 21 06 2016 Museo MAXXI. Inaugurazione della mostra Future Architecture Platform ©Musacchio & Ianniello

Международният фестивал за съвременна архитектура и градска среда ONE ARCHITECTURE WEEK е първият български член на FUTURE ARCHITECTURE – паневропейска платформа на архитектурни музеи, фестивали и културни оператори, която поставя на дневен ред въпроси, проблеми и теми, свързани с бъдещето на градовете и архитектурата. Неините цели са:

  • мисъл за бъдещето – внимание към новото поколение таланти в сфеата на архитектурата, проучване и споделяне на техните идеи за бъдещето на градовете и архитектура;
  • обмен на идеи – множество възможности за представяне на въпросните млади таланти и техните идеи в рамките на изложби, изложения, конференции, лекции и работилници;
  • повишаване на осведомеността – акцент върху теоретична и изследвателска дейност в сферата на архитектурата, която в последствие бива представена на широката публика, т.е. създаване на достъпно, интересно и разбираемо знание за повече хора;
  • създавене на устойчивост – част от платформата са единствено организатори и културни оператори, които споделят визията и целите ѝ и които търсят и работят с  амбициозни новоизгряващи таланти и показват своята ангажираност към бъдещето на архитектурата и градовете.

Прочети повече…

Защо (и как) трябва да въвличаме гражданите?

photo: silvia georgieva
Снимка: Силвия Георгиева

Статията е част от рубриката „Архитектурна критика” – съвместната инициатива на ONE ARCHITECTURE WEEK и сп. “Архитектура”. Статията се публикува онлайн на edno.bg и отпечатана на страниците на списание “Архитектура”. Подборът на авторите на статиите се прави от Любо Георгиев, директор на ONE ARCHITECTURE WEEK в периода 2014-2016 и Мария Давчева, главен редактор на списание “Архитектура”. Целта на рубриката е да бъде стимулиран професионалния, за сметка на емоционалния, дебат за българските градове. Надеждата ни е тази рубрика да се превърне в източник на обосновани мнения и повод за издържана професионална дискусия.

Седмата статия от рубриката е дело на Любо Георгиев. Любо е архитект, завършил Архитектура в IUAV (Венеция, бакалавър) и TU Delft (Делфт, магистър). Местата, в които е работил включват Claus en Kaan (Амстердам), ЛП Консулт (София), MVRDV (Ротердам) и Turenscape (Пекин). Любо е автор на различни статии, представял е на няколко конференции в различни европейски градове, както е бил и куратор на Sofia Architecture Week 2011. Между 2014 и 2016 е директор на три издания на ONE ARCHITECTURE WEEK. В момента работи в екип, разработващ методика за “Визия за дългосрочно развитие на София”.

Прочети повече…

Раздумка в квартала

screen-shot-2016-12-08-at-11-20-44Ангел Бондов и Тодор Кесаровски от |Не|Формално са направили страхотно описание на работата си по време на ONE ARCHITECTURE WEEK 2016 в Тракия. Прочетете лични, но и много професионални, преживявания за един от гвоздеите в програмата на фестивала. Изберете тук.

 

Октомври – месеца на един български панелен квартал

pool-platform-manpower-lina-krivoshievaДействие, гражданско участие и изграждане по време на ONE ARCHITECTURE WEEK 2016

През октомври един български панелен квартал отпразнува своя специален характер. Този квартал бе “Тракия”, третият по големина панелен квартал в България, построен като квартал-спалня през 70те, променян ежедневно от жителите си, дори и днес и пример за един широко разпространен феномен в България. Празненството бе организирано от група международни архитекти, урбанисти и активисти, които активно включиха и местните жители и администрация. Поводът за празненството бе деветото издание на международният фестивал за съвременна архитектура и градска среда – ONE ARCHITECTURE WEEK. Фестивалът се ангажира с панелният квартал и се фокусира над механизми за организиране на гражданското участие в градската среда. Следвайки мотото ДЕЙСТВИЕ! Полезни практики от панелните квартали и организирайки разнообразна програма, ONE ARCHITECTURE WEEK действаше на място и въвлече както граждани, така и администрация.

Прочети повече…

Алманах в продажба

%d0%ba%d0%bd%d0%b8%d0%b3%d0%b0-%d0%b0%d0%bb%d0%bc%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%85“Алманах на панелна Тракия” събира в книжно издание основните заключения от проучването на квартал “Тракия”, проведено като подготовка на ONE ARCHITECTURE WEEK 2016. Освен тематично подредени раздели като зелени пространства, икономика, транспорт и други, можете да прочетете и релевантни статии от външни автори. Всичко това е богато илюстрирано с графики, карти и схеми. Книгата може да бъде закупена от сайта на Жанет 45.

Размисли за панелките – ONE ARCHITECTURE WEEK гостува на FLUCA

photo: lina krivoshieva

Тази година международният фестивал за съвременна архитектура и градска среда ONE ARCHITECTURE WEEK третира темата за гражданското участие. Вдъхновение и основна локация на събитието е пловдивският панелен квартал “Тракия”.

Фестивалът третира “Тракия” не като частен случай, а като пример на градска среда, която над 30% от българите наричат дом.

Прочети повече…

9 филма със свободен достъп на One Architecture Week 2016

14463171_10153975182128333_6295363276805540241_n

One Architecture Week кани на филм във всяка от вечерите на фестивала от 20.00 часа.

30.09 / 20.00 часа
МЛАДИТЕ В АРХИТЕКТУРАТА
1981, България, документален, архивни кадри БНТ.
Група млади архитекти от Пловдив предлагат своите идеи за по-доброто развитие на града в следващите години. Филмът предлага много честен и открит поглед към проблемите и недостатъците на строителството в началото на 80-те години, когато е сниман. Повечето от младите пловдивски архитекти работят в ЖК Тракия и споделят вижданията си за развитието на квартала с изграждането на повече нетипови постройки. Втората половина на филма предлага и мнения на самите живущи в новопостроения квартал, които споделят своите положителни впечатления и смели критики.

Прочети повече…

ПОТЕНЦИАЛЪТ НА ПРОСТРАНСТВАТА ОТ МОДЕРНИЗМА: БАСЕЙН ТРАКИЯ 2016

photo: lina krivoshieva

Район „Тракия“ е проектиран през 70-те години на XX век като образцов панелен квартал, за да се превърне в най-многолюдния комплекс в Пловдив. В пространството между блокове 1, 2, 3 попаднахме на този изоставен басейн. Обикновено и същевременно особено място, което съществува единствено чрез своя физически отпечатък след отдавнашното си пресушаване. Освен бетоновото корито, всички допълнителни елементи са демонтирани. Макар и след края на режима много собственици да инвестират в подобряването на жилищата си, никой не е обърнал внимание на запуснатия общ басейн.

Прочети повече…

Откриваме One Architecture Week 2016 в Деня на Тракия

14495449_10153973036938333_7604169354646015881_n

Деветото издание на One Architecture Week ще бъде официално открито в Деня на Тракия – инициатива на Район Тракия в Пловдив, която ще премине в музикални, културни и спортни събития. В панелния квартал ще се случва цялата програма на One Architecture Week – от 30 септември до 9 октомври.

Прочети повече…

One Architecture Week 2016 с осем работилници за деца

01-street-art-fest-%d0%b7%d0%b0-%d0%b4%d0%b5%d1%86%d0%b0

Деветото издание на фестивала за съвременна архитектура и градска среда One Architecture Week (30.09-10.10.2016) идва с изключително интересна програма за деца. Тя включва осем работилници, в които най-малките ще могат да се запознаят отблизо с графити изкуството, архитектурата, градската среда, рисуването върху различни материали, разбирането за публично пространство. Работилниците са със свободен вход и с предварително записване. Куратор на детската програма е Магдалина Ръжева.

Прочети повече…

Открий Тракия!

%d0%ba%d0%b1%d1%85%d0%ba%d1%85%d0%ba%d1%85%d0%ba%d1%85%d0%ba%d1%85

Участвай в играта на ONE ARCHITECTURE WEEK 2016

ONE ARCHITECTURE WEEK 2016 те предизвиква – обиколи 30 обекта в квартал Тракия и си направи селфи с всеки от тях. Качи снимките във Facebook или в Instagram с  #OAW2016 или #ОбективТракия.

Прочети повече…

Едно от най-големите световни имена в градското планиране пристига в България

onearchitectureweek-%d0%be%d1%81%d0%bd%d0%be%d0%b2%d0%bd%d0%b0-%d0%bb%d0%be%d0%ba%d0%b0%d1%86%d0%b8%d1%8f

Форумът на ONE ARCHITECTURE WEEK 2016 ще даде подиум на 16 лектори от 14 държави с лекции в темите “квартална общност”, “нови архетипи”, “политики на промяната” и “образование, анализ и участие”.

Едно от най-значимите имена в градското планиране и автор на проекти за подобряване на градската среда в Копенхаген, Стокхолм, Лондон, Аман, Мелбърн, Сан Франциско, Ню Йорк – Ян Геел, пристига в България за Форума на ONE ARCHITECTURE WEEK 2016. Датският архитект е звездата в двудневната програма с лекции на деветото издание на международния фестивал за съвременна архитектура и градска среда.

Прочети повече…

ONE ARCHITECTURE WEEK 2016 ще се срещне със студенти в София на 20 септември

13335968_803089436488497_5133870435019606725_nСпециалните цени на билетите за студенти са валидни до 25 септември
Деветото издание на  ONE ARCHITECTURE WEEK, който ще се проведе от 30.09 до 10.10 в Пловдив, кани на среща студенти в София, за да им представи програмата на фестивала тази година и да разкаже за резултатите на едногодишната подготовка на фестивала – интерактивна карта, филм и книга за Тракия, четири намеси в градска среда, три изложби, работилници и др. На 20 септември, 17:00ч., в Студио Прожектиране на гърба на УАСГ директорът на фестивала арх. Любо Георгиев ще представи програмата на фестивала. Срещата е без предварително записване.

Прочети повече…

ONE ARCHITECTURE WEEK 2016 влиза в панелните квартали

051215_206_2-copy

Деветото издание на фестивала говори за трансформиращата сила на гражданското участие във формирането на градската среда

Деветото издание на международния фестивал за архитектура и градска среда – ONE ARCHITECTURE WEEK влиза в панелните квартали. Локацията тази година е третият по големина панелен квартал в България – Тракия в Пловдив. Мотото е Действие. Полезни практики от панелните квартали. Откриването е на 30 септември, в Деня на Тракия. Фестивалът продължава с цяла седмица различни активности и свършва с Форум лекции на архитекти и студиа от 14 държави на 8 и 9 октомври.

Прочети повече…

Участвай в Намеса 1-2-3!

Снимка_намеса

Всяка година ONE ARCHITECTURE WEEK реализира няколко намеси в градска среда. 1-2-3, oсновната намеса на фестивала през 2016, се осъществява в междублоковото пространство, което се намира между блокове 1., 2., и 3. в кв. Тракия (Пловдив). Пространството е типично за всеки български панелен квартал: неподдържани зелени площи и растителност, изоставени детски съоръжения, недостатъчно паркоместа и т.н. В същото време там човек може да види и други, също толкова типични за подобен тип градска среда, елементи: малки градинки, обгрижвани от местни жители, беседки, пейки и маси, поставени от обитателите, самодейни ремонти на настилки или инфраструктура, осъществени от гражданите и др.

Прочети повече…

Стани част от ONE ARCHITECTURE WEEK

LASTTT_снимка_Димитър_Цанков_1

Готови ли сте за деветото издание на ONE ARCHITECTURE WEEK? Екипът вече търси своите енергични и позитивни доброволци, вдъхновени от идеите на фестивала, които да се включат преди и по време на събитието.

Тази година ONE ARCHITECTURE WEEK ще се проведе в периода 30 септември – 9 октомври, а мястото и вдъхновението на фестивала е панелният квартал Тракия в Пловдив.

Прочети повече…

Етажна гроздова

25-Етажна гроздоваТази статия е част от седмичната ни поредица „Панелни истории“, посветена на панелните комплекси в Европа и света. ONE ARCHITECTURE WEEK 2016 ще се проведе в пловдивския панелен квартал Тракия между 30 септември и 09 октомври. Фестивалът ще се занимае с въпроса за “гражданското участие в създаването на градовете”.

 

По пост във фейсбук, достъпен тук.

 

“Етажна гроздова” е спектакъл, в който животът в панелка заема основно място. В комедията са преплетени почти всички клишета за панелните квартали, а основните роли се играят от актьорите от небезизвестният сериал “Етажна собственост”.

Прочети повече…

Марцаан

MarzahnТази статия е част от седмичната ни поредица „Панелни истории“, посветена на панелните комплекси в Европа и света. ONE ARCHITECTURE WEEK 2016 ще се проведе в пловдивския панелен квартал Тракия между 30 септември и 09 октомври. Фестивалът ще се занимае с въпроса за “гражданското участие в създаването на градовете”.

 

По статия от Failed Architecture, достъпна тук.

 

Марк Минкян посещава един от известните квартали на Берлин, Марцаан. Неговата разходка е водена от DJ, роден в Англия, но живеещ вече години немската столица. И чийто последен албум е силно вдъхновен от Марцаан и е озаглавен “Социални жилища”!

Прочети повече…

Колко струват панелките

Колко струват панелкитеТази статия е част от седмичната ни поредица „Панелни истории“, посветена на панелните комплекси в Европа и света. ONE ARCHITECTURE WEEK 2016 ще се проведе в пловдивския панелен квартал Тракия между 30 септември и 09 октомври. Фестивалът ще се занимае с въпроса за “гражданското участие в създаването на градовете”.

 

По статия от Капитал, достъпна тук.

 

Панелките често са предмет на емоционален спор. Дали са грозни, дали са удобни, дали са унизителни за обитателите си, дали са символ на тоталитаризъм, дали са лош сън и т.н. Предвид фактът, че панелките са дом на значително количество българи, то не е странно, че те са се превърнали и в предмет на градския фолклор.

Прочети повече…

Градът на Прехода

Градът на преходаТази статия е част от седмичната ни поредица „Панелни истории“, посветена на панелните комплекси в Европа и света. ONE ARCHITECTURE WEEK 2016 ще се проведе в пловдивския панелен квартал Тракия между 30 септември и 09 октомври. Фестивалът ще се занимае с въпроса за “гражданското участие в създаването на градовете”.

 

По материал в academia.edu, достъпен тук.

 

В своята книга “Етносоциология на града. По примера на град Пловдив” гл. ас. д-р Меглена Златкова разглежда темата за отраженията на Прехода върху българския град. Книгата представлява етносоциологическо изследване на акценти от живота на Пловдив в рамките на ХХ и ХХІ в. Важно място в него заема район “Тракия”. Животът в квартала е проследен през различни гледни точки на различни поколения пловдивчани, чрез образи на града и градски истории, чрез всекидневния живот и празниците.

Прочети повече…

Създаване на общност

21-community creationТази статия е част от седмичната ни поредица „Панелни истории“, посветена на панелните комплекси в Европа и света. ONE ARCHITECTURE WEEK 2016 ще се проведе в пловдивския панелен квартал Тракия между 30 септември и 09 октомври. Фестивалът ще се занимае с въпроса за “гражданското участие в създаването на градовете”.

 

По статия в Chișineu, достъпна тук.

 

Паркът Зайкин в Кишинев е терен, над който вече няколко години подред работи асоциация Oberliht, едни от гостите на тазгодишният ни Форум. Паркът е с малка площ, непосредствено до централната част на молдовската столица, заобиколен от различни по тип и функции сгради.

Прочети повече…

Задание за проектиране

Photo: Lina Krivoshieva / The Plovdiv Project

Основната намеса на ONE ARCHITECTURE WEEK 2016 цели да тества нови методи за включване на гражданите в процеса на създаване, промяна и поддръжка на градската среда. Първата стъпка от този процес бе направена през юли от екипа на |Не|Формално , който проведе поредица от срещи с живущите около междублоковото пространство, избрано за местоположение на основната намеса. Намесата е подкрепена от  професионалната строителна компания-партньор Пътища Пловдив, която за втора поредна година насочва вниманието си към проблемите, изследвани от фестивала.

Прочети повече…

Да живееш в блок

Living in highrise

Тази стаия е част от седмичната ни поредица „Панелни истории“, посветена на панелните комплекси в Европа и света. ONE ARCHITECTURE WEEK 2016 ще се проведе в пловдивския панелен квартал Тракия между 30 септември и 09 октомври. Фестивалът ще се занимае с въпроса за “гражданското участие в създаването на градовете”.

 

По статия на Highrise, достъпна тук.
HIGHRISE е мултимедиен, дългогодишен документален проект на канадската режисьорка Катерина Сизек. Проектът изследва живеенето във високи блокове в различни части на света. Това е експеримент на Националният филмов борд на Канада, продуциран от Гери Флахив.

Прочети повече…

Основна намеса – прогрес

main image
Тази година ONE ARCHITECTURE WEEK ще осъществи една основна намеса. В синхрон с темата и локацията на фестивала, намесата ще се занимае с публично пространство в панелния квартал Тракия. А гражданите ще са важни участници в нея. Инициативата е подкрепена от  професионалната строителна компания Пътища Пловдив, която за втора поредна година ще помогне на фестивала с материали, труд и позитивна енергия.

Прочети повече…

Завръщане към общото

статия 19
Тази статия е част от седмичната ни поредица „Панелни истории“, посветена на панелните комплекси в Европа и света. ONE ARCHITECTURE WEEK 2016 ще се проведе в пловдивския панелен квартал Тракия между 30 септември и 09 октомври. Фестивалът ще се занимае с въпроса за
“гражданското участие в създаването на градовете”.

По статия на Cargo collective, достъпна тук.

“Завръщане към общото” (“Return of the commoning”) е проект на Хал Фостър от 1996 година, който се фокусира върху зелените междублокови пространства и архитектурното наследство на пет панелни квартала посредством фотодокументация.

Прочети повече…

Достъпното недостижимо

недостъпно недостижимо

Кейовете на Кристо и Жан-Клод плават във въображението на света.

В понеделник започна демонтирането на плаващите кейове в езерото Изео. Периодът от 16 дена беше достатъчно дълъг за привличането на над един милион посетители и достатъчно кратък за блясъка на мигновеността.

Прочети повече…

Силата и славата на Нови Белград

Нови Белград

Тази статия е част от седмичната ни поредица „Панелни истории“, посветена на панелните комплекси в Европа и света. ONE ARCHITECTURE WEEK 2016 ще се проведе в пловдивския панелен квартал Тракия между 30 септември и 09 октомври. Фестивалът ще се занимае с въпроса за “гражданското участие в създаването на градовете”.

По статия на Arch Daily, достъпна тук.

През есента на 2014 година Пьотър Беднарски, живеещ във Варшава фотограф, посещава Нови Белград.

Прочети повече…

(Де)Стандартизация

Тази статия е част от седмичната ни поредица „Панелни истории“, посветена на панелните комплекси в Европа и света. ONE ARCHITECTURE WEEK 2016 ще се проведе в пловдивския панелен квартал Тракия между 30 септември и 09 октомври. Фестивалът ще се занимае с въпроса за “гражданското участие в създаването на градовете”.

По статия на Future Architecture Platform, достъпна тук.

Как биха изглеждали (пост) съветските жилищни комплекси в бъдещето?

Прочети повече…

Джейн Джейкъбс и Ян Геел

JanGehl; снимка: Sandra Henningsson; права: GehlArchitects

JanGehl; снимка: Sandra Henningsson; права: GehlArchitects

Статията е част от рубриката „Архитектурна критика” – съвместната инициатива на ONE ARCHITECTURE WEEK и сп. “Архитектура”. Статията се публикува онлайн на edno.bg и отпечатана на страниците на списание “Архитектура”. Подборът на авторите на статиите се прави от Любо Георгиев, директор на ONE ARCHITECTURE WEEK и Мария Давчева, главен редактор на списание “Архитектура”. Целта на рубриката е да бъде стимулиран професионалния, за сметка на емоционалния, дебат за българските градове. Надеждата ни е тази рубрика да се превърне в източник на обосновани мнения и повод за издържана професионална дискусия.

 

Шестата статия от рубриката е дело на арх. Павел Янчев. Павел е архитект и урбанист, завършил градоустройство в УАСГ (2007) и Master of Human Settlements в KU Leuven (2012). Работил е в София, Москва и Брюксел. Участвал в организацията на архитектурни конкурси, автор на статии на градска тематика. Павел Янчев, наред с Орлин Манолов, бяха куратори на Sofia Architecture Week 2013.

Прочети повече…

Формирането на Виена

Тази статия е част от седмичната ни поредица „Панелни истории“, посветена на панелните комплекси в Европа и света. ONE ARCHITECTURE WEEK 2016 ще се проведе в пловдивския панелен квартал Тракия между 30 септември и 09 октомври. Фестивалът ще се занимае с въпроса за “гражданското участие в създаването на градовете”.

По статия на Abitare, достъпна тук.

Книгата “Формирането на Виена, истинската функция на социалните жилища”, редактирана от Михаел Клайн и Андреас Румпфхубер, се занимава с подробен анализ на състоянието на наличния жилищен фонд във Виена. Любопитно е, че над 80% от жителите на австрийската столица живеят под наем, а немалко и в панелни сгради.  Това е традиция, започната от 20-те на XX век и е породена от силните социало-демократически течения на тогавашната политическа сцена.

Прочети повече…

Проект “Сеул”

статия 15

 

Тази статия е част от седмичната ни поредица „Панелни истории“, посветена на панелните комплекси в Европа и света. ONE ARCHITECTURE WEEK 2016 ще се проведе в пловдивския панелен квартал Тракия между 30 септември и 09 октомври. Фестивалът ще се занимае с въпроса за “гражданското участие в създаването на градовете”.

По статия на The Berlage, достъпна тук.

Един от световните мегаполиси – Сеул, преминава през демографски промени.

Прочети повече…

Срещи с граждани

Снимка: Виктор Новак

 

Проучването на панелния квартал Тракия, което ONE ARCHITECTURE WEEK инициира, е към своя край. Важна част от него са срещите с гражданите. Тези срещи ще продължат до самото провеждане на фестивала – от 30 септември до 09 октомври. Информацията, събрана от тези срещи, ще бъде включена в основната изложба на фестивала. Тя също ще помогне при формирането на основната намеса на фестивала.

Срещите с граждани се координират от двама доброволци към фестивала: социолозите Георги Ставрев и Габриела Мерджанова. Проведохме интервю с тях, за да направим събраната досега информация по-достъпна.

Прочети повече…

Новата визия на Белмърмеер

статия 14

Тази статия е част от седмичната ни поредица „Панелни истории“, посветена на панелните комплекси в Европа и света. ONE ARCHITECTURE WEEK 2016 ще се проведе в пловдивския панелен квартал Тракия между 30 септември и 09 октомври. Фестивалът ще се занимае с въпроса за “гражданското участие в създаването на градовете”.

По статия на Failed Architecture, достъпна тук.

Прочети повече…

Изследване на Тракия

izsledvane1

През февруари дадохме началото на проучването на квартал Тракия в Пловдив. Тракия ще е основната локация на ONE ARCHITECTURE WEEK 2016, както и мястото, на което изследваме значението на гражданското участие за промяната на средата.

Проучването е водено от архитект Нина Толева, докторант към УАСГ, катедра “История и Теория на архитектурата”. За тема на дисертацията си тя избира да разгледа градовете като живи организми и да изследва корените на съвременни архитектурни течения и утопии от органистична гледна точка, като фокусира върху два основни организационни подхода: на наложен порядък и на самопороден ред (т. нар. top-down и bottom-up).

Нина счита, че Тракия е прекрасен пример за сблъсъка на тези два подхода – наложеният генерален план търпи големи промени в следствие на обживяването на квартала и го превръща от квартал-спалня в активна (и дори самодостатъчна) градска среда. Резултатите от проучването ще бъдат база за основната изложба на ONE ARCHITECTURE WEEK 2016.

Два месеца след началото на проучването и скоро преди края на събирането на информация, решихме да ви запознаем с това как провеждаме това изследване, както и с някои интересни факти, които научихме за Тракия. Въпросите се задават от Любо Георгиев, директор на ONE ARCHITECTURE WEEK, а техните отговори дава архитект Нина Толева.
Прочети повече…

Панелките са на мода

статия 13
Тази статия е част от седмичната ни поредица „Панелни истории“, посветена на панелните комплекси в Европа и света. ONE ARCHITECTURE WEEK 2016 ще се проведе в пловдивския панелен квартал Тракия между 30 септември и 09 октомври. Фестивалът ще се занимае с въпроса за “гражданското участие в създаването на градовете”.

По статия на Central Berlin, достъпна тук.

В центъра на Берлин има един интересен феномен. Панелни блокове, наред със сгради в неокласически стил, се издигат в центъра на града и рамкират пространството между Алекзандерплатц и Щраусбергерплатц. Можем ли обаче да заклеймим тези места с обичайната стигма на панелните квартали – бедни и неподдържани?

Прочети повече…

Как всъщност живеем в панелките?

статия 12
Тази статия е част от седмичната ни поредица „Панелни истории“, посветена на панелните комплекси в Европа и света. ONE ARCHITECTURE WEEK 2016 ще се проведе в пловдивския панелен квартал Тракия между 30 септември и 09 октомври. Фестивалът ще се занимае с въпроса за “гражданското участие в създаването на градовете”.

По статия на Urbanisztika, достъпна тук.

Изследване на живота в панелните квартали на Унгария от 2006 г. показва, че една трета от жителите на Будапеща обитават панелни блокове и противно на общественото мнение всъщност са доволни от жилищните си условия.

Прочети повече…

Фолк-архитектурен монумент

Тази статия е част от седмичната ни поредица „Панелни истории“, посветена на панелните комплекси в Европа и света. ONE ARCHITECTURE WEEK 2016 ще се проведе в пловдивския панелен квартал Тракия между 30 септември и 09 октомври. Фестивалът ще се занимае с въпроса за “гражданското участие в създаването на градовете”.

По статия от сайта на Tomáš Džadoň, достъпна тук.

Фокусът на днешната статия е върху труда на Tomáš Džadoň – артист от Словакия.

Прочети повече…

Обща тема

IABR, RUIMTEVOLK, foto Hans Tak

IABR, RUIMTEVOLK, foto Hans Tak

 

Подготвили сме ви преглед на най-важните архитектурни събития в Европа тази година. Оказва се, че критиците и феновете на архитектурата ще бъдат заети с тема, сходна на тази на фестивала ни. Колко любопитно!

Прочети повече…

Възвърната индивидуалност

статия 10Тази статия е част от седмичната ни поредица „Панелни истории“, посветена на панелните комплекси в Европа и света. ONE ARCHITECTURE WEEK 2016 ще се проведе в пловдивския панелен квартал Тракия между 30 септември и 09 октомври. Фестивалът ще се занимае с въпроса за “гражданското участие в създаването на градовете”.

По статия на Bartlett Lobby, достъпна тук.

Продължаваме със загатната от предната статия тема за индивидуалността на панелките, но в малко по-различен аспект. Балконите са един традиционен архитектурен елемент.

Прочети повече…

Градската среда като средство за обучение

gradska sreda1

Автор арх. Магдалина Ръжева.

Статията е част от рубриката „Архитектурна критика” – съвместната инициатива на ONE ARCHITECTURE WEEK и сп. “Архитектура”. Статията се публикува онлайн на edno.bg и отпечатана на страниците на списание “Архитектура”. Подборът на авторите на статиите се прави от Любо Георгиев, директор на ONE ARCHITECTURE WEEK и Мария Давчева, главен редактор на списание “Архитектура”. Целта на рубриката е да бъде стимулиран професионалния, за сметка на емоционалния, дебат за българските градове. Надеждата ни е тази рубрика да се превърне в източник на обосновани мнения и повод за издържана професионална дискусия.

Прочети повече…

Общото между юртите и панелките

статия 9Тази статия е част от седмичната ни поредица „Панелни истории“, посветена на панелните комплекси в Европа и света. ONE ARCHITECTURE WEEK 2016 ще се проведе в пловдивския панелен квартал Тракия между 30 септември и 09 октомври. Фестивалът ще се занимае с въпроса за “гражданското участие в създаването на градовете”.

По статия на The Calvert Journal, достъпна тук.

В град Алмати, старата столица на Казахстан, панелните сгради имат необичаен облик. Фасадите им са изпъстрени с ярки орнаменти, напомнящи на тези по кечето на юрта. Това заинтригувало Денис Кийн и той се заел с проучването на този любопитен факт.

Прочети повече…

Мониторинг на градското планиране

monitoringПрез последните 10 месеца Фондация Бауерзакс осъществи наблюдения на 20 заседания на постоянни комисии в Община Пловдив. Резултат от тези наблюдения бе експертен, мултидисциплинарен анализ на информацията от заседанията. Фокус бяха заседанията на комисиите „Устройство на територията и жилищна политика” и „Общинска собственост и стопански дейности”, както и комисия „Култура, туризъм, евроинтеграция и международни отношения”. Бяха осъществени също така наблюдения на заседанията на Общински съвет Пловдив.

Впечатлени от тази инициатива, разговаряме с Весислав Илиев и Мирияна Митева от Фондация Бауерзакс.

Прочети повече…

Непознатите истории на съветския модернизъм

статия 8Тази статия е част от седмичната ни поредица „Панелни истории“, посветена на панелните комплекси в Европа и света. ONE ARCHITECTURE WEEK 2016 ще се проведе в пловдивския панелен квартал Тракия между 30 септември и 09 октомври. Фестивалът ще се занимае с въпроса за “гражданското участие в създаването на градовете”.

По статия на Arch Daily, достъпна тук.

Днес ще представим на вашето внимание проучването и изложбата на виенския Architekturzentrum(или “Център за архитектура”) от 2012 г., наречена “Непознатите истории на съветският модернизъм – 1955-1991 г.”.

Прочети повече…

Микрорайоните – културно наследство?

статия 7Тази статия е част от седмичната ни поредица „Панелни истории“, посветена на панелните комплекси в Европа и света. ONE ARCHITECTURE WEEK 2016 ще се проведе в пловдивския панелен квартал Тракия между 30 септември и 09 октомври. Фестивалът ще се занимае с въпроса за “гражданското участие в създаването на градовете”.

По статия на ArchDaily, достъпна тук.

Какви са характеристиките на архитектурното творение, достойно за названието “недвижимо културно наследство” и кой определя това?

Прочети повече…

Опит за промяна 2016 – Lacaton & Vassal

статия 6Тази статия е част от седмичната ни поредица „Панелни истории“, посветена на панелните комплекси в Европа и света. ONE ARCHITECTURE WEEK 2016 ще се проведе в пловдивския панелен квартал Тракия между 30 септември и 09 октомври. Фестивалът ще се занимае с въпроса за “гражданското участие в създаването на градовете”.

По статия на METROPOLIS MAGAZINE, достъпна тук.

Днес панелните квартали, особено тези с предимно социални жилища, са под заплаха за унищожение, независимо в коя страна се намират. Двама френски архитекти обаче смятат, че борбата за запазването на тези места, публичните им функции и социално-културните им връзки е от изключителна важност.

Прочети повече…

Бетонената утопия на Егор Рогалев

бетонена утопияТази статия е част от седмичната ни поредица „Панелни истории“, посветена на панелните комплекси в Европа и света. ONE ARCHITECTURE WEEK 2016 ще се проведе в пловдивския панелен квартал Тракия между 30 септември и 09 октомври. Фестивалът ще се занимае с въпроса за “гражданското участие в създаването на градовете”.

По статия на The Calvert Journal, достъпна тук.

Продължаваме с поредицата от статии за фотографи, заснемащи пост-социалистическите градове. Днес е ред на Егор Рогалев и неговото представяне на покрайнините на градовете в няколко бивши социалистически държави – Русия, Белгарус, Хърватия, България, Румъния и други.

Прочети повече…

Тютюневият квартал в Пловдив

Жива верига спря събарянето на тютюневия склад “Ориент” в Пловдив рано сутринта на 7 март. Още преди обяд кметът на града обяви намерението на общината да купи сградата. За броени часове в пресата се появиха съобщения за започнато разследване от Окръжната Прокуратура и за намесата на Министерството на Културата. Всичко това в рамките на един работен ден! Въпросната сграда, или каквото е останало от нея, очевидно е ценна и ценена от многобройни граждани и инстанции.

Прочети повече…

Архитектура в контекст

PT_exhibition_2Между 9 и 20 март в Музеят на София (старата Централна баня) може да бъде видяна изложбата“Архитектура в контекст”. Ще бъдат представени 12 проекта, реализирани в Португалия през последните 15 години. Автор на изложбата е Ина Вълканова, архитект работил между Португалия, Германия и България. По покана на Ина, ONE ARCHITECTURE WEEK ще организира дебат, обвързан с изложбата. Дебатът ще се състои на 15 март от 18:00, при самата изложба. Името на дискусията е “Идентичност в/към/и/от/въпреки контекста” и на нея ще се дискутира връзката между идентичност и контекст в България.

По повод на изложбата, зададохме няколко въпроса на Ина.

Прочети повече…

Ценностна система

На 6 март, слънчева неделя и последен ден от почивните дни около националния празник, започна разрушаването на един от най-големите и впечатляващи с архитектурата си тютюневи складове в Пловдив – този на ул. Одрин. Тъжна гледка как хора се трудят, за да съборят нещо ценно.

Прочети повече…

Boris Kralj споделя своя Белград

статия 4Тази статия е част от седмичната ни поредица „Панелни истории“, посветена на панелните комплекси в Европа и света. ONE ARCHITECTURE WEEK 2016 ще се проведе в пловдивския панелен квартал Тракия между 30 септември и 09 октомври. Фестивалът ще се занимае с въпроса за “гражданското участие в създаването на градовете”.

По статия на The Calvert Journal, достъпна тук.

В поредицата си от статии и интервюта за пост-социалистическите градове, The Calvet Journal събира проектите на петима фотографи, всеки със свой уникален поглед над структурите останали от този исторически период.
Една от тях е посветена на роденият и израснал в Германия фотограф Борис Крал споделя своите впечатления от града, който още от дете посещава често с родителите си, и книгата “Моят Белград”, която той му посвещава.

Прочети повече…

Градски познания

През 2016 ONE ARCHITECTURE WEEK ще обсъжда темата за гражданското участие в създаването на градовете. За основна локация на фестивала сме избрали панелния квартал Тракия, 62-хилядно предградие на Пловдив. Избирайки Тракия, ние обръщаме поглед и към всички други подобни квартали в България и Европа.

Важен елемент от ONE ARCHITECTURE WEEK е детската ни програма. В контекста на темата “гражданско участие” фестивалът започва пилотен проект с ученици, наречен “Градски познания”. Цел на проекта е да стимулира младите хора към чувствителност и критичен поглед към заобикалящата ги среда.

Прочети повече…

Истинската цена на унищожаването на панелки

cena na razrushenietoТази статия е част от седмичната ни поредица „Панелни истории“, посветена на панелните комплекси в Европа и света. ONE ARCHITECTURE WEEK 2016 ще се проведе в пловдивския панелен квартал Тракия между 30 септември и 09 октомври. Фестивалът ще се занимае с въпроса за “гражданското участие в създаването на градовете”.

По статия на The Conversation, достъпна тук

Продължаваме темата от миналата седмица за предложението на министър-председателя Дейвид Камерън да бъдат инвестирани 140 милиона паунда в разрушаването на някои панелни квартали и в строителството на нови жилища на тяхно място.

Прочети повече…

Британските панели – изчезващ вид?

Brit plattenbauТази статия е част от седмичната ни поредица „Панелни истории“, посветена на панелните комплекси в Европа и света. ONE ARCHITECTURE WEEK 2016 ще се проведе в пловдивския панелен квартал Тракия между 30 септември и 09 октомври. Фестивалът ще се занимае с въпроса за “гражданското участие в създаването на градовете”.

По статия на The Guardian, достъпна тук.

Един от сериозните проблеми в съвременната жилищна политика на Великобритания е зачестяването на криминалните прояви в така наречените “sink estates” – места с крайно влошени условия на обитаване и работна среда. Такива територии са обикновено общински, застроени с финансирани от държавата и/или местното самоуправление жилища, които се отдават под наем –“council house”.

Прочети повече…

С мисъл за София

Автор арх. Христо Станкушев.
Статията е част от рубриката „Архитектурна критика” – съвместната инициатива на ONE ARCHITECTURE WEEK и сп. “Архитектура”. Статията се публикува онлайн на edno.bg и отпечатана на страниците на списание “Архитектура”. Подборът на авторите на статиите се прави от Любо Георгиев, директор на ONE ARCHITECTURE WEEK и Мария Давчева, главен редактор на списание “Архитектура”. Целта на рубриката е да бъде стимулиран професионалния, за сметка на емоционалния, дебат за българските градове. Надеждата ни е тази рубрика да се превърне в източник на обосновани мнения и повод за издържана професионална дискусия.
Четвъртата статия от рубриката е дело на арх. Христо Станкушев, съосновател на архитектурно студио dontDIY, куратори на ONE ARCHITECTURE WEEK 2014 – ВЪЗМОЖНОТО НЕВЪЗМОЖНО. Повод за писането на тази статия е оставката на главният архитект на София и последващото създаване на Инициативният комитет за реформиране на системата за градско планиране.
Досега в рубриката са писали:
Емилия Кълева по темата за “Социалистическите паметници”
Ангел Захариев по темата за “Архитектурните конкурси в България”
Нурхан Реджеб и Силвия Чакърова за “Устройственото планиране”

Конър Макгрегър

„Ако можеш да видиш нещо в главата си и имаш куража да го изкажеш, то то ще случи“.

Тези думи на ирландския свободен боец в категория перо Конър Макгрегър след победата му на 12и декември миналата година над непобеждавания шампион от 10 години Жозе Алдо могат много точно да опишат двете основни неща, които липсват за промяна на статуквото в градската среда в София – визия и желание.

Начало на проучването

research_startПрез 2016 ONE ARCHITECTURE WEEK ще обсъжда темата за гражданското участие в създаването на градовете. За основна локация на фестивала сме избрали панелния квартал Тракия, 62-хилядно предградие на Пловдив. Избирайки Тракия, ние обръщаме поглед и към всички други подобни квартали в България и Европа.

Прочети повече…

Гражданското участие

theme_2016

През 2016 ONE ARCHITECTURE WEEK ще обсъжда темата за гражданското участие в създаването на градовете. Тази тема има все по-голямо значение в различни сфери на проектирането: от градското планиране, през сградостроителството до интериора. В много държави гражданското участие се е превърнало в търсен и ценен метод на работа над града. В българския, но също така и в регионалния балкански, контекст тази тема е все още по-скоро табу. И все пак, Балканите имат какво да покажат когато става въпрос за активно гражданство. Краят на комунизма/социализма, а в последствие и войните и финансовата криза, създадоха среда за значими промени в много градове. В голямата си част тези промени бяха осъществени най-вече от граждани.
Прочети повече…

Скок в панелната реалност

Тази статия е част от седмичната ни поредица „Панелни истории“, посветена на панелните комплекси в Европа и света. ONE ARCHITECTURE WEEK 2016 ще се проведе в пловдивският панелен квартал Тракия между 30 септември и 09 октомври. Фестивалът ще се занимае с въпроса за “гражданското участие в създаването на градовете”.

По статия на ThisIsLeap, достъпна тук.

Възможно ли е панелните гиганти да имат и друга роля, освен тази на градове-спални? Проектът на Leap – DIY Adventure доказва, че всеки обект може да бъде превърнат в площадка за игра, стига да имаме смелостта за това.

Прочети повече…

УСТРОЙСТВЕНОТО ПЛАНИРАНЕ

Автори урб. Нурхан Реджеб и урб. Силвия Чакърова.

Статията е част от рубриката „Архитектурна критика” – съвместната инициатива на ONE ARCHITECTURE WEEK и сп. “Архитектура”. Статията се публикува онлайн на edno.bg и отпечатана на страниците на списание “Архитектура”. Подборът на авторите на статиите се прави от Любо Георгиев, директор на ONE ARCHITECTURE WEEK и Мария Давчева, главен редактор на списание “Архитектура”. Целта на рубриката е да бъде стимулиран професионалния, за сметка на емоционалния, дебат за българските градове. Надеждата ни е тази рубрика да се превърне в източник на обосновани мнения и повод за издържана професионална дискусия.
Втората статия от рубриката е на урб. Нурхан Реджеб и урб. Силвия Чакърова. Причината да дискутираме тази тема е факта, че в последните няколко години устройственото планиране е един от най-динамичните процеси, характеризиращи българските градове. Ако до 2008 това беше строителството на сгради, то сега това е планирането на градовете.
Досега в рубриката са писали Емилия Кълева по темата за “Социалистическите паметници” и Ангел Захариев по темата за “Архитектурните конкурси в България”.

 

Устройственото планиране – материя, която през първите 30 години на преходабе неглижирана, но се превърна в актуална през последните 5.

Прочети повече…

Архитектурните конкурси

arch.criticism2Статията е част от рубриката „Архитектурна критика” – съвместната инициатива на ONE ARCHITECTURE WEEK и сп. “Архитектура”. Статията се публикува онлайн на edno.bg и отпечатана на страниците на списание “Архитектура”. Подборът на авторите на статиите се прави от Любо Георгиев, директор на ONE ARCHITECTURE WEEK и Мария Давчева, главен редактор на списание “Архитектура”. Целта на рубриката е да бъде стимулиран професионалния, за сметка на емоционалния, дебат за българските градове. Надеждата ни е тази рубрика да се превърне в източник на обосновани мнения и повод за издържана професионална дискусия.
Втората статия от рубриката е на Ангел Захариев от Група Град. Темата за архитектурните конкурси в България е актуална и болезнена проблематика. Благодарим на арх. Ангел Захариев, че не просто се нае с нелеката задача да систематизира и анализира примерите, а и да постави неудобни въпроси.
Първата статия бе на Емилия Кълева и третираше темата за “Социалистическите паметници”.
АРХИТЕКТУРНИТЕ КОНКУРСИ В БЪЛГАРИЯ ПРЕЗ ПОСЛЕДНИТЕ 10 ГОДИНИ
Конкурсното начало: В съвременният свят, или поне тази част от него, която намираме за цивилизована, архитектурните и градоустройствените конкурси се считат за най-демократичния метод за избор на идеи и проекти, свързани с обществено финансиране, а добрите конкурсни процедури, включващи в процеса всички засегнати обществени групи, гарантират защитата на обществения интерес и целесъобразното изразходване на публични средства.

СОЦИАЛИСТИЧЕСКИТЕ ПАМЕТНИЦИ

arch.criticism1ONE ARCHITECTURE WEEK и списание “Архитектура” започват издаването на рубрика от текстове архитектурна критика. В средата на всеки два месеца, започвайки от днес, съвместно ще публикуваме специално подготвена статия за градската среда в България. Статията ще се появява онлайн на edno.bg и отпечатана на страниците на списание “Архитектура”. Подборът на авторите на статиите се прави от Любо Георгиев, директор на ONE ARCHITECTURE WEEK и Мария Давчева, главен редактор на списание “Архитектура”. За всяка нова статия от рубриката бива канен различен автор, който предлага тема на статията под формата на резюме, и след дискусия с Любо Георгиев и Мария Давчева развива резюмето до пълна статия.
Целта на рубриката е да бъде стимулиран професионалния, за сметка на емоционалния, дебат за българските градове. Надеждата ни е тази рубрика да се превърне в източник на обосновани мнения и повод за издържана професионална дискусия.
Първият ни автор е Емилия Кълева. Бихте могли да пратите вашите коментари по мейл или качени във фейсбук.

СОЦИАЛИСТИЧЕСКИТЕ ПАМЕТНИЦИ И ОБЩЕСТВЕНИТЕ ГРАДСКИ ПРОСТРАНСТВА В ПОСТСОЦИАЛИСТИЧЕСКИЯ БЪЛГАРСКИ ГРАД

Този анализ изхожда от гледна точка на културно-историческото наследство и по-точно архитектурното. Авторът приема социалистическите монументи като част от архитектурното наследство на социализма, което (пак според автора) притежава своите културно-исторически ценности, които от своя страна имат остра нужда да бъдат идентифицирани, защото са попаднали в сериозен риск да бъдат изгубени.
 
Анализът не навлиза в типологията и периодизацията на изграждане на самите паметниците, тъй като по този въпрос има вече отделни изследвания, а се фокусира върху значението им като градоустройствен факт в градската среда и как той влияе на нейното формиране или деформиране. 
 
Проследява се връзката и взаимодействието между социалистическите монументи и обществените градски пространства като целта е да се покаже, че дебатът за съдбата на едните води всъщност до дебат за бъдещето на другите. В светлината на актуалните антропологични дискусии около семантиката на социалистическите паметници и предизвиканите в резултат на това противоречия за техния днешен смисъл, анализът защитава тезата, че именно тези публични места днес са изключително ценни като генератори на процеси, които водят до формиране на така търсената идентичност в глобализиращия се европейски град. Както казва Юлия Кръстева „в Европа идентичността вече не е култ, а е въпрос“.