ONE ARCHITECTURE WEEK 2016 “ДЕЙСТВИЕ!” ще се проведе между 30 септември и 9 октомври в квартал Тракия, Пловдив.
Програма
Ян Геел
Лекция във Форума
Ян Геел е датски архитект и бивш професор в Датската академия по изобразителни изкуства. Той е основател на Gehl Architects – Urban Quality Consultants. Фокус в неговата работа е създаване на градове за хората – повишаване на качеството на живот в урбанизираната среда чрез решения свързани с удобството на пешеходците и велосипедистите.
Ян Геел е автор на редица книги, сред които “Живот между сградите”, “Нови градски пространства”, “Публични пространства – обществен живот”, “Новият градски живот” и “Градове за хората”. Неговите проекти за подобряване на градската среда включват градове като Копенхаген, Стокхолм, Ротердам, Лондон, Аман, Маскат, Мелбърн, Сидни, Сан Франциско, Сиатъл и Ню Йорк. Той е почетен член на RIBA, AIA, RAIC, and PIA.
Ян Геел идва в България с подкрепата на Посолство на Кралство Дания в България и Датската агенция за култура.
Щефан Ретих
Лекция във Форума
Щефан Ретих е архитект и партньор в архитектурното бюро KARO*. Преподавал е в Bauhaus Kolleg в Десау (Германия) между 2007 и 2011, а от тогава е и професор по “Теория и Дизайн” в Архитектурното училище на Бремен. През 2016 е назначен за професор по ‘Градски дизайн” в Университета в Касел.
KARO* е концептуална платформа за комуникация, архитектура и пространствени стратегии. Организацията е създадена през 1999 и в нея участват Щефан Ретих, Анче Хойер и Берт Хафермалц, които работят като архитекти, артисти, критици, журналисти и преподаватели. В работата си, студио KARO* поставя фокус върху на социалните връзки и тяхното влияние над градската среда. KARO* са участвали в различни изложби, сред които са XI-то и XII-то издание на Архитектурното биенале във Венеция и са получавали награди като Европейска награда за публично пространство през 2010, Brit Insurance Design Award през 2011, а същата година отиват до финала на наградата Мис ван дер Рое.
http://www.karo-architekten.de/
Щефан Ретих идва в България с подкрепата на Посолство на Германия в София.
Черемушки
1962, СССР, мюзикъл
Забавният мюзикъл по музика на Шостакович отново използва за основа еднообразността на новите жилищни комплекси. Четири двойки се сблъскват с жилищни и лични проблеми. Всички те се срещат и историите им се преплитат в московския панелен квартал Черемушки. Отново действията на обитателите на жилищните комплекси, техните мечти и очаквания, както и действията на самите институции са част от обектите на критика на филма.
Продължителност: 92 мин.
Език: руски
Субтитри: няма
Филмът се излъчва с любезното съдействие на Руският културно-информационен център в София.
Хармонично изграждане на жилищната среда
1981, България, документален, архивни кадри БНТ.
Един кратък филм за строителството през Осмата Петилетка и как “ускореното внедряване на нáуката” се е отразило на изграждането на ЖК “Тракия” и останалите жилищни и обществени обекти през 80-те години. Инженери, строители и други специалисти разказват за новостите и различните технически специфики във филма, допълнен с – вероятно много по-интересните за тракийци – кадри от самото строителство на квартала. Експертите споделят за всички научни успехи, покриването на заръките от конгресите на БКП и своя безкритичен поглед към строителството на големите жилищни сгради. Разказите и оценките им са изключително любопитни днес, 30-ина години по-късно.
Продължителност: 29 мин.
Език: български
Субтитри: няма
Хане ван Ройсел
Лекция във Форума
Хане ван Ройсел е белгийка, част от инициативата “Commons Josephat” (“Йозефат” е терен с площ от 24 хектара в квартал Схаарбейк в Брюксел, който с години чака своето ново предназначение.) Хане и група нейни съграждани се събират да обмислят, обсъдят и да предприемат стъпки за превръщането на “Йозефат” в активна част от градската среда. Те развиват стратегии, които взимат предвид правни, икономически и социални аспекти на тази среда.
Хане прави докторантура към Лйовенския католически университет. В полето на нейната работа попадат развитието на крайните градски квартали, колективният градски дизайн и създаването на публични пространства в Брюксел. Хане също така е в екипа на мобилната кухня Récup’Kitchen, която на края на всеки ден събира непродадените от пазарите продукти и ги оползотворява.
https://commonsjosaphat.wordpress.com/
Хане ван Ройсел идва в България с подкрепата на Посолство на Кралство Белгия в София.
Фрешлатино2 – презентация
Презентация
Изложбата Фрешлатино2 показва експерименти с нови архитектурни концепции от Испания и Южна Америка. Фрешлатино2 е пътуваща изложба, която на всяка своя спирка добавя към представените проекти и работата на избрани местни архитекти. Осемте български студия, поканени да разкажат за работата си, са:
След презентацията, работата на две от тези студия ще бъде избрана за включване в съдържанието на Фрешлатино2.
Вход свободен.
Изложбата се реализира с подкрепата на Институт Сервантес и Посолство на Испания в София.
Фрешлатино2 – откриване
Каним ви на откриването на изложбата Фрешлатино2. На събието ще присъства един от архитектите, включени в изложбата, Йон Гарбизу. Той ще е и жури в последващата презентация на български студиа.
Вход свободен.
Изложбата се реализира с подкрепата на Институт Сервантес и Посолство на Испания в София.
Фрешлатино2 – изложба
Изложба
В практиката на младите архитекти от Испания и Южна Америка може да се забележи феноменът на създаването на мрежи, които позволяват експерименти с нови архитектурни концепции. Тези концепции избягват формалистични или стилистични търсения и се фокусират вместо това върху задълбочено проучване на социалната и физическата среда на живота в общността. Това е сфера, в която архитектурата не е самоцел, а служи за посредник и помощник в изграждането на колективни проекти. Понякога използвайки малки конструкции, понякога боравейки с различни изкуства, активизъм и технологичен, и архитектурен дизайн, експериментирайки с границите между дисциплините и предлагайки нови начини за работа в сложната реалност на днешния свят. Този опит, смесен с подобни примери от други части на света, вече са създали една организационна, материална и икономическа алтернатива, която в много случаи е събудила, и дори провокирала, международната общност.
Фрешлатино2 е пътуваща изложба. На всяка своя спирка изложбата събира и местни архитекти, които споделят начина на работа, който изложбата промотира. На всяка спирка кураторите на изложбата избират по няколко от тези архитекти и включват тяхната работа сред проектите, показвани във Фрешлатино2. Поканените български архитекти ще представят себе си на 02.10. За повече информация вижте тук. Работата на две от тези студия ще бъде включена в последващите спирки на изложбата.
Куратори на Фрешлатино2 са Ариадна Кантис и Андрес Хаке.
Откриване на 02.10 от 15:30. Вход свободен.
Изложбата се реализира с подкрепата на Институт Сервантес и Посолство на Испания в София.
Тяло – пространство
Детска работилница
Архитектурата е преди всичко визуално изкуство, свързано с артикулирането на различни пространства, които въздействат върху човешкото съзнание и чувства със своята материалност и духовност. В работилницата „Тяло – пространство“ малките гости на ONE ARCHITECTURE WEEK ще почувстват и изследват разнообразните връзки между човешкото тяло и пространствата, в които живеем. Ще научат какво представляват архитектурните чертежи и обозначения, изследвайки и измервайки специално начертания на земята типичен апартамент от квартал Тракия, в мащаб 1:1. Използвайки въжета и вестници, децата ще могат да създадат различни триизмерни пространства, с които да експериментират и изследват чрез телата си, добивайки познания за форма, мащаб и композиция.
Работилницата е организирана от Детска архитектурна работилница
Вход: свободен
Възраст: 7-14 години
Максимален брой участници: 15
За записване: arch_for_children@abv.bg
Тор Линдстранд
Лекция във Форума
Тор Линдстранд е асоцииран професор във Факултета по Архитектура на Кралския технологичен институт в Стокхолм, Швеция и съосновател на офиса Larsson Lindstrand Palme arkitektkontor. Неговата работа се разпростира между архитектура, изкуство и пърформанс. Представял е проекти в институции като ТАТЕ Ливърпул, Архитектурното биенале във Венеция през 2008, 2010 и 2014, Steirischer Herbst, Биеналето в Шънджън, Музеят Van Abbe, VOLTA Basel, Performa New York, Кралския драматичен театър в Копенхаген, NAI Ротердам, Архитектурния музей в Стокхолм, Tensta Art Centre, Botkyrka Art Centre and Storefront for Art and Architecture.
Заедно с хореографа Мартен Спангберг създават международен фестивал (2003-2010), платформа за контекстуални проекти обхващащи сгради, книги, филми, инсталации, намеси и ситуации. През 2010, той създава : economy., заедно с артистичния директор Йесика Уатсън-Галбрайт, организация, занимаваща се с архитектура, изкуство, образование и пърформанси.
Тор Линдстранд изследва вече няколко години квартал Фитйа в Стокхолм. Този район е построен през правителствената програма “Един милион домове”, инициатива на шведското правителство в периода 1965-1975, целяща построяването на един милион нови жилища.
Тор Линдстранд идва в България с подкрепата на Национален Фонд Култура.
Ти, моя бетонна утопия – презентация
Презентация
“Du meine konkrete Utopie’’ е фотодокументация от Зара Пейфер на дългосрочна експедиция до архитектурния ландшафт на Алтерлаа, а също и портрет на неговите жители и общество. Серията от идентични фотографии отваря нов поглед в бита на хората, живеещи в сградите. Фокусът е върху 32 клуба, ситуирани в обществените пространства, намиращи се в центъра на сградата, изолирани от дневната светлина, например: театралния клуб, клуба по бридж, клуба за правене на модели и оръжейния клуб. В тези пространства можете да откриете закрити басейни и игрища. “Ставайки член на клуба по фотография и видео, започна и моето пътешествие в жилищен комплекс Алтерлаа. Постепенно станах все повече и повече част от всекидневния живот на комплекса. Срещнах жители, които гордо показваха принадлежността си към това архитектурно съоръжение”, споделя Зара.
Алтерлаа
Проектирането на комплекса, водено от архитект Хари Глюк, започва през 1968 година и бива изпълнено от 1973 до 1985 год. Тези колосални кули с апартаменти са озадачаващи поради няколко причини. Те са построени във време, когато критиката към огромните модернистични жилищни единици в западна Европа достига своя пик. Поради това е цяло чудо, че сградите са реализирани с оригиналния им замисъл. По последни социологически проучвания за масовото жилищно строителство, Алтерлаа обикновено излиза на първо място стане ли въпрос за процента на удовлетворените жители. Почти 90 процента от живущите там заявяват удовлетвореност от жилищната им среда и съоръжения – цифра, която звучи прекалено добре, за да е истина. За самия архитект всичко изглежда много просто. Следвайки максимата ‚‘‘ принципа за максималното щастие‘‘. Той приема, че е достатъчно да задоволи почти всички биологични нужди на живущите чрез създаване на близост с природата и водата, осигуряване на социални дейности и спорт, и добра гледка за всеки отделен апартамент. След като, според проектанта, всички нужди са задоволени, то щастието е гарантирано. И наистина – всеки апартамент има тераса или лоджия. Кулите са ситуирани в парк, а колите са скрити в подземни паркинги. Басейните на покриви и ниските етажи са главната атракция. Но също така и многото клубове, спортни съоръжения, шопинг центрове, детски градини и училища биват високо ценени от гражданите и правят пътуването до центъра на града и околностите отживелица. Критиката в съвременната архитектура е силно насочена към едро мащабното жилищно строителство.
Докато все още се реализират едромащабни проекти за обществена инфраструктура и административни съоръжения, в жилищното застрояване изглежда, че има общо схващане, че индивидуалните нужди са приоритет пред модели, които приветстват колективни форми на съжителство. В съвременния социално-политически контекст на буржоазното общество, колективното щастие на плаза на Хари Глюк изглежда като провокация.
“Du, meine konkrete Utopie” е част от основната изложба на ONE ARCHITECTURE WEEK – ‘’Живи пространства‘‘.
Вход свободен.
Тенис на маса
След джудо демонстрацията на спортен клуб „Гладиатор“ ще можем да се запознаем и с динамичния спорт тенис на маса. Децата от спортен клуб по тенис на маса зала “Тракия” ще направят демонстрация на различни видове техники. След това всички ще могат да се включат в турнира и да покажат уменията си на масата.
Играчите ще бъдат разделени на две групи. Играе се всеки срещу всеки. След това първия от едната група играе с последния от другата група, вторият с предпоследния и т.н. на директни елиминации. Победителите във всеки рунд играят с друг победител, докато се излъчат финалистите.
Тенис зала “Тракия” отворя врати през декември 2013г. Намира се в Пловдив, ж.к.Тракия, зад бл.10, срещу училище “Черноризец Храбър”. В залата се организират множество интересни тенис турнири за любители, юноши и девойки. Залата дава възможност на любителите да намират подходящ партньор по тенис и да организират срещи помежду си.
Разходката на Джейн
Обиколка
Градската среда влияе на поведението ни – като индивиди и като общности. Затова имаме право да я оформяме така, че да се чувстваме добре. “Разходката на Джейн” е обикновена разходка с необикновена цел – да ни помогне да преоткрием средата, в която живеем. В нея понякога се раждат нови идеи, а понякога са създават и нови приятелства.
“Разходката на Джейн” е международна инициатива, организирана от последователите на Джейн Джейкъбс. Тя е била журналист в реномирани архитектурни издания и през 60-те години на 20в. повела движението на гражданите срещу превръщането на Ню Йорк в град за автомобилите, а не за хората. Благодарение на нея в градското планиране се говори повече за общности, социален капитал и достъпност на средата.
От 2013г. “Разходката на Джейн” се провежда и в България – в град Хасково. Сега хората от “Разходката на Джейн” в Хасково идват да споделят своя опит с Пловдив. Честно е хасковлии да дадат на Пловдив нещо като компенсация за това, че Хасково взе производството на “Каменица”.
Работилници към намеса 1-2-3
Всяка година ONE ARCHITECTURE WEEK реализира няколко намеси в градска среда. “1-2-3”, oсновната намеса на фестивала през 2016, се осъществява в междублоковото пространство, което се намира между блокове 1, 2, и 3 в кв. Тракия (Пловдив). Пространството е типично за всеки български панелен квартал: неподдържани зелени площи и растителност, изоставени детски съоръжения, недостатъчно паркоместа и т.н. В същото време там човек може да види и други, също толкова типични за подобен тип градска среда, елементи: малки градинки, обгрижвани от местни жители, беседки, пейки и маси, поставени от обитателите, самодейни ремонти на настилки или инфраструктура, осъществени от гражданите и др.
Намесата е съвместна работа на един български и три чуждестранни екипа – от Франция (с подкрепата на Френски институт София), Австрия (с подкрепата на Посолство на Австрия в София) и Полша (с подкрепата на Полски институт София). Всеки от чуждестранните екипи е изготвил проект за инсталация, докато българският екип бе отговорен за анализа. Първата част на намесата – анализ и проектиране – се изпълни в периода май-септември. Реализацията на трите инсталации ще бъде от 19 до 30 септември. Целта на намесата е да остави след себе си пример за това как гражданското участие може да бъде интегрирано в процеса на планиране на градската среда.
ONE ARCHITECTURE WEEK търси отговорни и ентусиазирани млади хора, студенти или ученици, които да помогнат в изграждането на намесата. В периода 19 до 30 септември участниците ще се занимаят с различни видове дейности, свързани с намесата, ще имат възможността да осъществят контакт и да работят с местни и чуждестранни архитекти, както и да придобият ценен опит и умения в метода за работа с граждани.
Ако това ти се струва интересно – действай! Очакваме твоето CV или кратко представяне до 18 септември. Местата за участие са ограничени! Екипът на фестивала ще избере най-подходящите кандидатури.
Максимален брой участници: 12 души
Мейл за записване: vdermova@gmail.com (до 18.09)
Прозоречни конструкции Schüco
Презентация на инж. Тодор Димитров
Изискванията за качеството на обитаване на съвременните сгради се повишава непрекъснато. Това поставя нови предизвикателства пред архитектурния проект по отношение на концептуалното развитие на сградите и вложените в тях компоненти. Ключова роля в съвременните концепции заемат остъклените конструкции, които пряко влияят върху сигурността на сградата, термичния и звукоизолиращ комфорт, и все по широко навлизащата сградна автоматизация, която включва автоматизацията на прозорци и врати.
Съвременните конструкции на Schüco за жилищни и обществени сгради са развити до степен, която отстояват на съществени силови въздействия и осигуряват собствеността ни.
Същевременно термичния комфорт стои в основата на избора на система за остъкляването. Но погледа към коефициентите на топлопреминаване не е единственият показател, по който трябва да се прави оценка на термичния комфорт. Ще бъде изяснен термина „температурна асиметрия“ в помещенията, нeблагоприятните ефекти, които се зараждат от нея, и как да бъде предотвратена чрез съвременни високоизолирани прозоречни конструкции на Schüco.
В днешно време сградната автоматизация започва да си поправя пътя към все повече обществени сгради и частни домове. Тя трябва да се разглежда като помощник, който улеснява живота ни и ни освобождава от нуждата за присъствие за извършване на определени необходими дейности. Прозоречната автоматизация на Schüco дава съвсем нова представа и възможности за вентилация, енергоефективно и комфортно управление, за каквито предимства се стремим да запознаем архитекти, частни клиенти и инвеститори.
Вход свободен
Проект читалище
Работилница за студенти
По-голямата част от населението на Пловдив живее в панелни квартали, планирани и построени през социалистическия период. Вдъхновени от идеята на Модернизма, при който идеята за съжителство бива поставена радикално, развита от социалното инжинерство, целящо “новия човек” и в крайна сметка променена от индивидуалните действия на прехода, тези квартали са характеризирани и от публични пространства, които често са с ниско качество. Всеки опит за създаване на общност в този тип среда трябва да започне с реабилитация на съществуващата публична инфраструктура между блоковете.
Читалищата са едни от малкото организации и публични пространства в тези квартали, които имат потенциала да активират и сплотят местната общност. Тази работилница цели да проучи капацитета за промяна, който крият в себе си читалищата, имайки предвид и тяхното историческо значение. Тя е отворена към студенти по архитектура, урбанизъм, ландшафтна архитектура, дизайн, социология и антропология. Участниците активно ще взаимодействат с предмета на работилницата, използвайки избраното читалище като за място за работа, разкривайки неговата пространствена и организационна структура и развивайки конкретни сценарии с помощта на различни “инструменти за активизация”.
Работилницата е организирана и водена от кураторите на фестивала (Алекс Аксинте и Кристи Боркан), както и от координатора на проучването (Нина Толева). Гост-презентатори ще бъдат директори на читалища и участници в проучването на квартала.
Работен език: Английски
Вход: свободен
Максимален брой участници: 10 студента по архитектура, убанизъм, ландшафтна архитектура, дизайн, социология и антропология.
Задължително предварително записване на architecture@edno.bg до 28.09.2016, изпращайки кратък текст на английски с кратка биография, която да съдържа и мотивационен параграф с описание на причината за интереса към тази тема, както и какви са очакваните резултати.
Други: от участниците се очаква да дойдат с лаптоп, фотоапарат/телефон, ентусиазъм и добронамереност.
Представяне на 07.10, 14:00 в рамките на събитието “Градска образователна среда”.
Приключенска площадка
Детска работилница
В работилницата “Приключенска площадка” децата ще могат да играят и едновременно с това сами да създават своята среда за забавление. Използвайки различни рециклирани и отпадъчни материали, малките жители на квартал Тракия ще имат възможността свободно да създават и експериментират с различни форми и структури, добивайки познания за форма, устойчивост и композиция.
Работилницата е организирана от Студио Прожектиране и Детска архитектурна работилница
Вход: свободен
Възраст: 10-18 години
Максимален брой деца: няма
За записване: arch_for_children@abv.bg
В случай на лошо време работилницата ще бъде отменена.
Познавате ли архитекта?
Премиера
Сградите заобикалят и формират ежедневието ни. Архитектите имат това предвид, когато проектират. И въпреки това, сградите не идват с упътвания и всеки от техните обитатели идва със своя собствена идея за “дом”. Рядкост е някой извън архитектурната гилдия да узнае за намеренията и подбудите, залегнали в работата на архитектите, проектирали сграда или квартал.
Този филм е видео интервю, което събира на едно място някои от проектантите на ж.к. Тракия, 40-годишен панелен квартал, послужил за жилище на над 80 000 души от основаването си. Проектиран като едно цяло, вдъхновен от авангардни социални теории и естетически амбиции, този квартал (както и повечето панелни квартали в България) никога не е бил завършен. С времето обитателите променят значително архитектурaта на квартала. След цялото това време и всичките направени промени, събрахме по-голямата част от проектантския колектив, работил над Тракия, около една маса. Със скици в ръка, помолихме архитектите да обсъдят проекта, станал ежедневна жилищна среда за толкова много хора.
Какви са били техните намерения? Какво ново са предложили тогава? Кои части от техния план работят и кои не, погледнати от перспективата на днешния ден?
Филмът е продукция на ONE ARCHITECTURE WEEK и е замислен и режисиран от Лина Кривошиева и Меган Луенбърг. В него са заснети следните архитекти, участвали в проектирането на Тракия: Веселин Дончев, Вили Раева, Веселина Панджарова, Антоанета Топалова, Александър Петрович и Стойко Маронов.
Вход свободен.
Поема за хлебарките
1987, България, документален
За инженерите, проектантите, строителите – всеки си е свършил дадената работа, нищо от заръките не е пропуснато. Резултатът обаче е трагичен за живеещите – дъжд вали в апартаментите, течове от тръби има навсякъде, мазетата се пълнят с вода в нов високоетажен блок в Младост. “Поема за хлебарките” е страхотен поглед отвътре и на момента, когато се разбира провала на един голям проект – с понякога тънка, понякога много явна ирония и с много тъжно-забавни моменти се разкриват купищата недостатъци на централното планиране и размитата отговорност.
Продължителност: 15 минути
Език: български
Субтитри: няма
Платцатлас – откриване
Каним ви на откриването на изложбата Платцатлас. На събието ще присъства и ръководителят на проекта, проф. Софи Волфрум, от ТУ в Мюнхен, която ще представи дългогодишната работа на студенти от университета.
Изложбата се реализира с подкрепата на Гьоте-институт София.
Платцатлас – изложба
Изложба
Каква е ползата от един атлас на площадите? Съставянето на тази колекция от плакати бе мотивирано от една определена липса в сферата на градския дизайн, която се установява непрекъснато. Често в архитектурните практики, както и в академичните проучвания, е нужна точна информация относно формата, размерите, материалите и оборудването на известни площади, за да се даде насока в сферата на градския дизайн. Именно това е осезаемата липса, която този атлас на площадите цели да запълни. Атласът е съставен в рамките на научно проучване свързано с градския дизайн и проведено в Техническия университет в Мюнхен.
Откриване на 02.10 от 15:00. Вход свободен.
Изложбата се реализира с подкрепата на Гьоте-институт София.
Периферна светлина, въздух и слънце
Презентация
“Периферна светлина, въздух и слънце” е творба на Красимир Терзиев и Даниел Кьотер, създадена през 2016. Състои се от четириканална видео инсталация, серия от фотографии и текст.
Можем да научим много от перифериите относно действителните сили, движещи съвременните метрополиси. Преминаването от цялостно и визионерско градоустройство към подходи, основани на проектен принцип, справящи се с прагматичните проблеми и търсещи бърза възвръщаемост на инвестициите, е особено видимо в тези градски райони, планирани и изградени на модернистките идеали за “светлина, въздух и слънце”. Както пише Абдумалик Симон, ексцесията на периферията я превръща в означавано, което трябва да се отрече, но всъщност винаги се потвърждава.
Това е двойния стандарт, упражняван от града върху перифериите, тъй като те винаги представляват както заплаха за вътрешния ред, така и възможност за установяване на буферна зона за съхранение на продуктите на излишъците на града, или за експериментиране на нови режими, превишаващи нормите в центъра.
Да се картографират слоевете на утаяване по тези места е времеемко и мащабно усилие. В тяхното по-скоро краткосрочно изследване на два социални жилищни квартала от 1970-те — Гропиусщад в Берлин, и Люлин в София, Красимир и Даниел прокарват четири движения на камерата на четири различни локации. Всяко от тези движения, изпълнено на принципа на long take, разрязва ландшафта отвътре-навън или отвън-навътре, рамкирайки динамично различни реалности.
Даниел Кьотер е режисьор и видео артист, чиято работа прескача между различни медийни и институционални контексти, като съчетава техники на структуралния филм с документални елементи и експериментален музикален театър.
Красимир Терзиев е художник, работещ върху многослойните преходи и напрежения на един глобализиран свят, между гигантските множества символична образност, и техните материални основи в технологичен, физически и човешки “хардуер”.
Вход: свободен
Презентацията се осъществява с подкрепата на Гьоте-институт София.
Панелстори
1979, Чехословакия, игрален филм
Чешка комедия, наситена с много ирония и критика към масовото строителство в тогавашната съветска социалистическа република. Филмът разказва няколко истории – на дете, на млади семейства и на възрастен мъж и техните премеждия в огромен панелен квартал в Прага, който все още се строи. Всеки от тях се сблъсква с безброй трудности и абсурди, но и намира интересен начин да прекара ежедневието си със съседите, с някои от които се познава, а други – напълно игнорира – познато чувство за всеки, живял в подобен комплекс.
Продължителност: 96 мин.
Език: чешки
Субтитри: български
Филмът се излъчва с любезното съдействие на Чешки център в София.
Нарисувай ми стена – работилница
Детска работилница
Пробвал ли си някога да рисуваш със спрей, валяк и четка? Искаш ли да научиш какви са някои от основните принципи за рисуване на стенописи и какъв е пътят от идеята, която имаш, до нейното изобразяване? Важно ли е според теб съзнателното и отговорно преобразяване на средата, в която живеем?
Присъедини се към работилницата, в която ще имаш възможност да си част от хора на твоята възраст, с които да изрисувате истинско училищно пано. Ще получиш нови умения и възможност да се изразиш чрез твоя рисунка. Работилницата ще е вдъхновена от изрисуваната фасада на СОУ „Софроний Врачански”, гр. Пловдив.
Работилницата е организирана от Алекси Иванов.
Вход: свободен
Възраст: 8 -15 години
Възраст: 2 групи по 5-7 деца ( общо 10-14) 8-12г. и 12-15г.
Записване: aleksi_ivanov@windowslive.com
Нарисувай ми стена
Партньорска намеса
Конкурсната платформа „Нарисувай ми стена“, инициирана от Трансформатори в партньорство с Оргахим АД-Русе и различни общини в България, дава възможност за реализация на български графити артисти върху фасади на обществени сгради. Виктория Георгиева-Mouse реализира „Сънят на въображението“ в детска градина в Габрово, Костадин Кокаланов и Албена Цонева изписват „Вековна гора“ върху фасадата на Културен център „Люлин“ в София. А един от малкото в България отдаден изцяло на уличното изкуство и известен със своя наивистичен стил – Алекси Иванов – с пловдивчаните от Pyrotechnics Crew работи върху първото си от подобен мащаб структурно предизвикателство – 800 кв.м. фасада от типови бетонни панели. Новото лице на фасадата откъм ул. Съединение на СУ Св. Софроний Врачански (ж.к. Тракия), известно още като 60-класното, е вдъхновена от зелените пространства на квартала и динамичния живот в училище, подобен според автора на този в един пчелен кошер.
Вход свободен.
Повече на narisuvai.bg и https://www.facebook.com/transformatori/
Намисли си град
Детска работилница
Какъв град виждаш през прозореца? Харесва ли ти? Ти какъв би го измислил? Какъв е пътят от блокчето за рисуване до блока, в който живееш? Какво според теб е най-важното в един дом, за да може в него да се живее добре?
Ела с нас, за да прочетем заедно “Блок No4” – книга за едно момче, което обича да променя наум света покрай себе си, да го изпълва с въжени мостове, лиани, тигри и дракони. И да чуем, и видим как ти си представяш идеалния град.
Работилницата е организирана от Издателство Точица и Детска архитектурна работилница
Вход: свободен
Възраст: 5-12 години
Максимален брой участници: 20
Намеса 1-2-3: Лъвчето
Лъвчето е дървена площадка за деца, чиято форма е вдъхновена от детайл в тракийска златна корона. Тази форма може лесно да бъде разпозната от балконите и прозорците на блоковете, заобикалящи зеленото пространство. Видяна от кота 0, формата представлява интересна 3-мерна конструкция. Лъвчето подканя децата да си играят с него по различни начини: катерене, криене, скачане и други.
Лъвчето е проект на варшавският офис H2. Ева Рудницка и Марек Хапах са членовете на този офис, които взеха участие както в проектирането на конструкцията, така и в нейната реализация.
Ева: “Използвахме форма, която хората могат лесно да разпознаят, вместо някакъв абстрактен дизайн. Това позволява и на децата лесно да се идентифицират с площадката, а и да могат да я споменават по простичък начин, казвайки например “Мамо, отиваме да играем на Лъвчето” или “Да, аз живея в блока до лъвчето”.
Материалът, избран за инсталацията – цилиндрични дървени трупи – позволи на децата да участват и в нейното изграждане. Те имаха възможност да се почувстват част от проекта. Това е важно, защото в момента, в който архитектите и активистите си заминат, жителите ще продължат не само да ползват площадката, ами и да я поддържат. Те се идентифицират с нея точно, защото са участвали в нейното изграждане със собствените ръце. По тази причина бе важно включването на жителите в процеса на възможно най-много етапи и по най-много начини. Това също така позволи намесата да не бъде възприета като “инвазия” на външни хора в квартала, ами като съвместна акция за облагородяване на пространството.
Ева: “Интересен пример за гражданско включване в управлението и поддръжката на публичното пространство е случат с Варшава. Общината в града позволява на гражданите да участват в програма наречена “Местна инициатива”. Хората предлагат проекти, които могат да варират от засаждане на цветя до инсталирането на пейки. Хората също така заявяват колко време се ангажират да отделят на проекта и изчисляват необходимите пари, нужни за реализацията му. В крайна сметка Общината купува материалите, а гражданите реализират идеята. До този момент за мен това е най-успешният пример за въвличане на местни общности в градската среда, който познавам.”
H2 имаха възможност да работят над Лъвчето благодарение на подкрепата, оказана от Полски Институт София.
Намеса 1-2-3: беседка “Сладки приказки”
В смесица от варене на сладко, дърводелстване и рисуване, в рамките на седмица се намесихме в живота на беседката пред блок 3. Тази поредица от “сладки приказки” събра участници от различни места и възрасти, които в процеса на работа споделяха рецепти, съвети и разкази за квартала.
“Сладки приказки” е проект на Гонзаг Лакомб, Александър Рьомер и Карла Рангел. Проектът е осъществен с подкрепата на Френски институт София и Посолство на Франция в София.
Намеса 1-2-3: Басейн-платформа
Район „Тракия“ е проектиран през 70-те години на XX век като образцов панелен квартал, за да се превърне в най-многолюдния комплекс в Пловдив. В пространството между блокове 1, 2, 3 попаднахме на този изоставен басейн. Обикновено и същевременно особено място, което съществува единствено чрез своя физически отпечатък след отдавнашното си пресушаване. Освен бетоновото корито, всички допълнителни елементи са демонтирани. Макар и след края на режима много собственици да инвестират в подобряването на жилищата си, никой не е обърнал внимание на запуснатия общ басейн.
Какво означава тази обща земя за живущите наоколо? Подобните на „Тракия“ рожби на Модернизма изобилстват от обширни междинни площи, които принадлежат всекиму и никому едновременно. Пространства отвъд частната собственост, разделящи и обединяващи хората и зданията. Те предоставят възможности за общуване и разрешаване на конфликти или скрепяване на връзките между съседи.
Понастоящем бетоновият басейн олицетворява този потенциал за общуване по един по-скоро призрачен начин. Абстрахирайки се от утопичните елементи на оригиналния замисъл, ние искаме да възвърнем живот именно на това място. Не можем да го напълним отново с вода, но с помощта на обитателите на околните блокове впрягаме строгата геометрична композиция, за да го превърнем в едно централно пространство за срещи, игри, танци, дебати, размисли. Може би ще срещнем вътре хора, слушащи музика, посветена на разрухата в съвременния град или на утопичния потенциал на подобни жилищни комплекси да насърчават взаимодействието между съседи в името на по-добра споделена градска среда. (Габу Хайндл)
Завършената инсталация ще бъде представена на 01.10 от 17.00, на място, от нейния автор.
Ландшафтни архитекти на басейна през 1973г.: Катя Генева и Василена Костова.
Архитект на „Потенциалът на пространствата от Модернизма / Басейн Тракия 2016“: Габу Хайндл (www.gabuheindl.at)
Строителство – 14.IX 2016г. – 30.IX 2016г.
Габу Хайндл провежда проекта чрез сътрудничество с доброволци и жители на блокове 1, 2, 3. Екипът включва Нина Крумова, Виктор Латев, Георги Гочев, Рада Ватралева, Владимир Кънчев, Емил Русенов, Мария Атанасова, Любослав Димитров и от ONE ARCHITECTURE WEEK: Драгомир Портев, Добромир Божков, Стефан Гладичев, Тодор Кесаровски, Ангел Бондов, Елена Балабанска, Симеон Малинов. На тях и на всички останали – Благодарим!
Габу Хайндл работи над този проект с подкрепата на Посолство на Австрия в София и EVN България.
Намеса 1-2-3
Основна намеса
Всяка година ONE ARCHITECTURE WEEK реализира няколко намеси в градска среда с две основни цели: експериментиране и устойчивост. Експеримент – с реална конструкция, която да е свързана с основната тема и локация на фестивала. Устойчивост – на позитивната следа на промяна на средата, в която работи фестивалът.
Основната намеса през 2016 се осъществява в зелено междублоково пространство, намиращо се между блокове 1, 2 и 3 в Тракия. Това е пространство, което се ползва само отчасти и което фестивалът има амбицията да превърне в споделено благо. Това е пространство, типично за всеки български панелен квартал: неподдържани зелени площи и растителност, изоставени детски съоръжения, недостатъчно паркоместа и т.н. Но в него човек може да види и други, също толкова типични за подобен тип градска среда, елементи: малки градинки, обгрижвани от местни жители, беседки, пейки и маси, поставени от обитателите, самодейни ремонти на настилки или инфраструктура, осъществени от гражданите и др. Това нарочно избрано между-блоково пространство е както специфично, така и генерично. Българските градове са пълни с такива пространства.
Целта на намесата тази година е да остави след себе си няколко конструкции, които да послужат като пример за това как гражданското участие може да бъде интегрирано в процеса на планиране на градската среда.
Намесата е съвместна работа между различни архитекти. Полски (H2 от Варшава), френски (Гонзаг Лакомб и Александър Рьомер) и австрийски (Габу Хайндл от Виена) екипи работят над три различни, но добре координирани инсталации. Преди тяхното включване бе въвлечен и български екип – НЕФормално. Този екип осъществи първата част на намесата: анализ и задание за проектиране. В продължение на 10 дни, подпомогнати от мобилна конструкция, те събираха обитателите на блоковете и организираха събития в пространството. По време на този процес те наблюдаваха движението и навиците на хората, картографираха използването на терена, разбраха кои са най-активните жители, чуха мнението на над 100 обитатели за това какво трябва да се промени или да остане в тяхното междублоково пространство. На базата на всичката тази информация НЕФормално изготвиха задание за проектиране към трите чуждестранни екипа. Основавайки се на този текст, архитектите предложиха първоначални идеи, които НЕФормално представиха за дискусия пред местните жители, отново през мобилната конструкция. След всички тези стъпки бяха направени финалните проекти за елементите на намесата. И като последна стъпка в процесa, местните жители са въвлечени и в изграждането на инсталациите. Намесата ще се осъществи между 22 и 30 септември.
Подробна информация за всяка от трите инсталации може да бъде намерена тук: Басейн-платформа от Габу Хайндл, Лъвчето от H2 и Беседка “Сладки приказки”.
Фестивалът цели този процес да послужи за пример, както за местните жители, така и за администрацията, за това как гражданите могат да бъдат плодотворно въвлечени в създаването, промяната и поддръжката на градската среда. ONE ARCHITECTURE WEEK подкрепя процеси на градска трансформация, в които гражданско участие, прозрачността и устойчивостта са ключови думи.
Елате и вижте какво са създали заедно граждани, архитекти и администрация!
Вход свободен.
Полският екип идва с подкрепата на Полски институт София.
Френският екип идва с подкрепата на Френски институт София и Посолство на Франция в София.
Австрийският екип идва с подкрепата на Посолство на Австрия в София.
Момойо Каиджима
Лекция във Форума
Момойо Каиджима е един от основателите на ателието BOW-WOW в Токио, Япония. Завършила е Токийския институт по технологии и Федералния институт по технологии в Цюрих. Момойо е професор в Университета в Цукуба и гостуващ лектор в Харвард, Федералния институт по технологии в Цюрих, Датската академия по изобразителни изкуства, университета “Rice” в Тексас и Технически университет Делфт.
Ателие Bow-Wow е архитектурно бюро, основано през 1992 година от Йошихару Цукамото и Момойо Каиджима. Сред целите на бюрото са да постави под въпрос границите между публично и частно, както и да създава среда, която насърчава общуването между хората. Ателие Bow-Wow се счита за едно от най-иновативните в световен мащаб и техният труд вдъхновява редица дизайнери от различни краища на света. http://www.bow-wow.jp
Момойо Каиджима идва в България с подкрепата на EU JAPAN FEST и в партньорство с Общинска фондация Пловдив 2019.
Младите в архитектурата
1981, България, документален, архивни кадри БНТ.
Група млади архитекти от Пловдив предлагат своите идеи за по-доброто развитие на града в следващите години. Филмът предлага много честен и открит поглед към проблемите и недостатъците на строителството в началото на 80-те години, когато е сниман. Повечето от младите пловдивски архитекти работят в ЖК Тракия и споделят вижданията си за развитието на квартала с изграждането на повече нетипови постройки. Втората половина на филма предлага и мнения на самите живущи в новопостроения квартал, които споделят своите положителни впечатления и смели критики.
Продължителност: 27 мин.
Език: български
Субтитри: няма
Мишел Провоуст
Лекция във Форума
Мишел Провоуст, доктор по философия, автор, изследовател и куратор, е специализирала история на градоустройството, следвоенната архитектура и съвременното градско развитие. През 1994 тя съосновава Crimson Architectural Historians.
Д-р Провоуст е директор на International New Town Institute (INTI) (Международен институт за нови градове) в Алмейре (Холандия). Тя превръща INTI от малък институт в международно признат образователен и изследователски център, фокусиращ се върху ‘Новите градове’. INTI реализира широка лекторска програма и значимо количество публикации, като създава световна мрежа от изследователи. Д-р Провоуст е също и директор на издателството на INTI и под нейна редакция са публикувани книгите “Възход на Изток. Съвременни нови градове в Азия” (2011), “Нови градове от 21 век: планирани срещу непланирани градове” (2010) и “Град-модел: използването на симулации в проектирането на нови градове” (2009).
Д-р Провоуст е работила като куратор в Холандския архитектурен институт (NAi) между 1998 и 2001. В момента тя преподава в различни университети, сред които са: Техническият в Делфт, Central Saint Martins в Лондон и Амстердамският университет.
Д-р Мишел Провоуст идва в България с подкрепата на Creative Industries fund NL.
Митът Прут-Айго
2011, САЩ, документален
Прут-Айго е жилищен комплекс в американския град Сейнт Луис, щата Мисури. Комплексът се превръща в символ на лошото планиране и опити за решаване на социални проблеми, чрез жилищно строителство. Чрез интервюта с бивши обитатели на комплекса и архивни кадри се проследява историята от обещаващото начало до моментът, в който се решава, че трябва да започне събаряне на блоковете. Филмът предлага различна гледна точка от традиционната, според която провалът на комплексът Прут-Айго е породен от самите идеи на модерната архитектура.
Продължителност: 79 мин.
Език: английски
Субтитри: български
Филмът се излъчва с любезното съдействие на Посолството на САЩ в София.
Меглена Златкова
Лекция във Форума
Меглена Златкова е доцент по Социална антропология в катедра „Етнология“ на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Нейните научноизследователски и преподавателски интереси са в областта на градската антропология, визуалната антропология, етносоциологията. Участвала е в изследвания, свързани с изучаването на обживяване на градски пространства, миграции и граници, наследства и местно развитие. Участвала е в множество научни форуми и е била гост-лектор в университети в Любляна, Лион, Прага, Бохум, Будапеща.
Интересите й към градската среда и градските общности са включени и в участието й в приложни проекти между архитектура, градоустройство и антропология, визуализация на градските пространства, изложби и мултимедийни представяния. Ръководител е на студентски практики и проекти, насочени към различни аспекти от градската култура и градския начин на живот.
Автор е на книгите „Етносоциология на града. По примера на гр. Пловдив“ (2012 г.), в която основен акцент е поставен върху града в преход и трансформациите на пространствата на жилищен комплекс „Тракия“ и „Градски наследства и граници. Одрин и Царево“ (2016 г.), представяща изследване на пространствата на миграциите от двете страни на българо-турската граница.
Марк Нийлен и Ана Джокич
Лекция във Форума
STEALTH.unlimited е практика, основана от Ана Джокич и Марк Нийлен. Вече 15 години те работят в сферата на архитектурата, съвременното изкуство и култура. Чрез интензивната си работа съвместно с хора, организации и институции STEALTH свързат градски изследвания, визуални изкуства, пространствени намеси и активизъм.
STEALTH имат опит в организирането на изложби, събития и дискусии към институции като Kunstverein Мюнхен, Архитектурното биенале във Венеция, Биеналето Evento в Бордо, Биеналето във Виена, Международното биенале за изкуство в Тирана и др. Ана и Марк реализират също множество намеси на публични места като Музея Boijmans van Beuningen в Ротердам, Röda Sten Konsthall в Гьотеборг, гето в Медеин (Колумбия) и т.н.
От 2010, в сътрудничество с Културен център РЕКС в Белград, STEALTH започва платформата ‘Ко гради град’ (Кой гради града). През 2013 те съ-основават Stad in de Maak (Град в процес на създаване) в Ротердам. И двете инициативи изследват начини за ангажиране на граждани в процесите на градско развитие.
Академичният опит на STEALTH се простира между проучвания за Кралския институт за изкуствата в Стокхолм и преподавателска дейност в Академията Willem de Kooning в Ротердам и MaHKU, Утрехт. STEALTH са автори на множество книги и публикации.
Марк Нийлен и Ана Джокич от STEALTH идват в България с подкрепата на Creative Industries fund NL.
Лукаш Кордик & Щефан Полакович
Лекция във Форума
ГутГут са архитектурно бюро от Словакия, основано от Лукаш Кордик и Щефан Полакович. ГутГут съ-организират Дните на архитектурата и дизайна, фестивал провеждащ се в Братислава и служещ за платформа за критичен дебат над локални проблеми с участници от страната и чужбина. Лукаш и Щефан са работили по проекти за трансформация на панелни блокове в Словакия.
Щефан Полакович е архитект и ръководи Института за обществени сгради към Словашкия технически университет в Братислава.
Лукаш Кордик е архитект и урбанист. Завършва Словашкия технически университет. Съ-основател е на OFCA – Office for Collaborative Architects. OFCA е неформален колектив от архитекти споделящи опита и знанията си и е създаден като продължение на обменната програма City Visions Europe.
Лаура Панаит и Силвиу Медесан
Лекция във Форума
Лаура и Силвиу са част от румънския колектив “ La Terenuri”, който работи над панелния квартал “Манастур” в Клуж-Напока. Посредством различни колективни събития, екипът цели овластяването на гражданите и създаването на активно гражданско общество. Пример за такава инициатива е интегрирането на местните жители в създаването на културна програма, целяща възстановяването на квартално кино, строено по време на социализма.
Силвиу е архитект, а Лаура е културен мениджър и градски антрополог. Те са участвали в редица намеси в румънски публични пространства и са работили в различни формати – работилници, изложби, лекции, дебати, намеси. Техните проекти са интердисциплинарни и са смесица от различни видове изкуства, ландшафтна архитектура, социо-антропологически проучвания и архитектура.
https://www.facebook.com/LaTerenuriSpatiuComunIn
Фотограф: Щефан Цапбун
Кристина Унгуреану
Лекция във Форума
Кристина Унгуреану е румънка, която от години живее и работи в САЩ. Кристина е завършила Калифорнийския университет в Бъркли и Масачузетския технологичен институт в САЩ.Тя е работила в сферата на урбанизма, стратегическото планиране и включването на общността в процеса на планирането. Днес е партньор в студио WXY в Ню Йорк. WXY е мултидисциплинарно студио, което се занимава с градски дизайн, планиране и архитектурни решения в по-сложен контекст. В работата си прилагат иновативни подходи към публичните пространства, структурите и урбанистичните проблеми на различни нива и работят по многобройни проекти с частни клиенти, местна администрация и общностни организации.
Кристина Унгуреану идва в България с подкрепата на Посолство на САЩ в София.
Как да надебелеем здравословно
2015, България, игрален
Сюрреалистичната любовна история поставя слабичкият Константин в неловко положение спрямо възлюбената му – пълничка стюардеса, която живее в отсрещния блок. Разказът е интересен и забавен, като предлага и един нов, по-свеж поглед към жилищната архитектура от социализма. Странното съвместно съществуване на свръх модерните технологии, в които можеш да контролираш гравитация, с неочакваните им провали, гърмящи бушони и т.н. е много познато за всеки.
Продължителност: 22 мин.
Език: български
Субтитри: английски
Този прожекция се осъществява благодарение на продуцента на филма, Revo Films.
Ирония на съдбата
1975, СССР, игрален
Ирония на съдбата е един от най-успешните и популярни съветски филми. Историята – едновременно комедия и тъжна любовна драма – засяга панелното строителство от самото начало. Еднообразността на блоковете и апартаментите предизвиква самата история. Главният герой, с тежък мармурлук и след поредица грешки, се озовава не пред собствения си дом в Москва – а пред блок на същия адрес, който изглежда по същия начин, но в Санкт Петербург. Ключът за апартамента на същия етаж дори пасва, а все още не особено адекватен, той заспива в чуждия апартамент, където се запознава с бъдещата си любов.
Продължителност: 184 мин.
Език: руски
Субтитри: български
Филмът се излъчва с любезното съдействие на Руският културно-информационен център в София.
Иржи Сулженко
Лекция във Форума
Иржи Сулженко е от Чехия и е бивш програмен директор на Пилзен 2015 – Европейска столица на културата. Днес той се занимава с проекта DEPO2015 – креативна зона намираща се отново в Пилзен. Иржи е един от основателите на Стрийт арт фестивал в панелния квартал Черни мост в Прага, където той води преобразуването на трафопостове в места за култура. Той е учил театрален мениджмънт в Академията по сценични изкуства в Прага и е работил в Културния център “Jižní Město” и театър “Арка” в града.
Интерактивна онлайн карта на Тракия
Един от резултатите от няколко-месечното проучване, организирано от ONE ARCHITECTURE WEEK по темата за 2016, е интерактивна онлайн карта, на която е отразено актуалното състояние на ж.к. Тракия. Картата е публично достъпна и на нея всеки може да види (и активира) различни слоеве на реалността в квартала: от трасетата на водопровода, през позицията на семейните бизнеси, до разположението на беседките или пътечките през поляните. Данните, отразени в картата, са събирани в рамките на първите 6 месеца на 2016та от различни източници и участници: няколко университета, НПО, много доброволци и екипа на фестивала. Самата карта е дело на Ангел Бондов от НЕ-Формално.
Зелено Трошево
Презентация
Флоран Форисон ще представи анализ, който е част от по-голям проект, наречен “Зелено Трошево”. Проектът се основава на партньорство между Веолия Варна, Община Варна и Посолството на Франция в България (представящо Френския институт в България и Университета по архитектура в Тулуза в ролята на научен съветник). Неговата цел е да подобри енергийната ефективност на панелните блокове, включвайки в процеса промените в публичните, общите и частните пространства направени от жителите. В общество, съставено от 90% собственици, един голям проект за обновяване трябва да бъде разработван през методи, които включват жителите в процесът. Първата стъпка, за да бъде осъществена една такава идея, е да бъде направен точен анализ на промените, осъществени от собствениците. Целта на тази стъпка е да бъдат разбрани стратегиите, прилагани от различните участници в процеса (публични дружества, частни компании, професионални организации, частни лица и т.н.). Приемайки съществуващата естетика на микрорайоните като даденост, ще можем да проектираме заедно с жителите проекти за обновяване, които да вземат под внимание реалната ситуация днес.
“Зелено Трошево” е част от основната изложба на ONE ARCHITECTURE WEEK – “Живи пространства”.
Живи пространства – откриване
Каним ви на откриването на “Живи пространства”, основната изложба на фестивала. Тази изложба е собствена продукция на ONE ARCHITECTURE WEEK и за нейното съставяне ще разкаже авторът и’, архитект Меган Луенбърг. Можете да се включите и в безплатните обиколки на изложбата. За подробности вижте Живи пространства – обиколки.
Вход свободен.
Живи пространства – обиколка
Обиколка
“Живи простанства”, основната изложба на тазгодишния фестивал, представя жилищния квартал “Тракия” и неговотo развитие от създаването му преди 40 години. Придвижвайки се сред пространствата на апартаменти, балкони, блокове, градинки и квартала като цяло, ние наблюдаваме феномени, проявяващи се ежедневно в българските панелни квартали.
Кураторът на изложбата – Меган Луенбърг – е архитект, прекарал година, живеейки в Тракия и провеждайки изследване на квартала през разговори с жители и проектанти, сравнявайки начините, по които те разбират и произвеждат пространства. Меган Луенбърг ще разходи посетителите през “Живи пространства”, описвайки логиката на изложбата и добавяйки всякакъв вид детайли, за които не е останало място на стените.
Посетителите на изложбата ще преживеят Тракия от две гледни точки: тази на архитектите и тази на обитателите. Те ще разберат за разликите между това, как архитектите са планирали и това как ползвателите обитават Тракия. Зачитайки ролята и на двете групи за формирането на днешния облик на квартала, можем да вникнем по-дълбоко в процесите, формиращи подобна градска среда и да преосмислим ролята, която гражданското участие може да има в тях.
Вход свободен.
Живи пространства – изложба
Изложба
Проучване на промените в панелния квартал Тракия
Повече от 30% от населението на България живее в панелки. Символ на масовото строителство, с времето те започват да се налагат като асоциации за монотонност и сивота. Жилищният комплекс “Тракия“ е проектиран през 70-те години и е представлявал смел опит за промяна на негативната слава на панелките. С цел да създадат разнообразие и индивидуалност, проектантите са експериментирали с нови идеи за съжителство, различни композиции в обемите на блоковете, както и необичайни градоустройствени решения.
Когато новите обители на квартала се нанасят, те идват изпълнени с оптимизъм, но и със собствени идеи за живеене. Те бързо изпълват малките кутийки и активността им прекрачва праговете на собствените им домове. Балконите биват остъклени и превърнати в кухни, детски стаи, а понякога и спални, като това се прави чрез нанасянето на слой след слой: пердета, фолиа, вестници, дантели, чадъри и дори слънчеви панели. Разнородните начини за себеизразяване превръщат фасадите на блоковете в колажи. Около самите сгради хората започват да създават градинки и да изграждат импровизирани конструкции, които да им позволяват воденето на социален живот, а движението им в квартала не се ограничава до улиците или положените пешеходни алеи – жителите сами “начертават” пътечки в празните междублокови пространства. За четиридесетте години откакто съществува, ж.к. “Тракия” претърпява значителни промени, дело на неговите обитатели. Водени от идеите си за собственост, индивидуалност и ежедневните си нужди, те продължават да създават и днес своите живи пространства.
“ЖИВИ ПРОСТРАНСТВА” разглежда квартал “Тракия” като реалност, в която работата на архитектите се преплита с тази на гражданите в едно равностойно съществуване. Изложбата разказва за процеса на проектиране и последвалата адаптация, за да предложи един нов поглед към разбирането ни за обитаване.
Навигирането през изложбата следва начина, по който обитателите ежедневно преживяват квартала си – започвайки от собственото си жилище и достигайки до цялостния план на “Тракия”. Отвътре навън – точно обратното на начина, по който обикновено се проектира един такъв квартал – отвън навътре. Изложбата е като жива лаборатория, която ни дава шанс да се поучим от процесите, които продължават да променят и до днес облика на Тракия.
Откриване на 30.09 от 19:30. Вход свободен.
куратор: Меган Луенбърг
координатор проучване: Нина Толева
продукция: арх. Иван Иванов
фотограф: Лина Кривошиева
снимки с дрон: skyviewu.com
стажанти: Гергана Ганчовска, Симеон Малинов, Велин Киров, Марина Желева, Мадлен Димитрова, Гергана Георгиева, Иван Божилов
проучване: Светослав Славов, Меглена Златкова, Галя Балездрова, Вилдан Мурад, Женя Иванова, Ивелина Тодорова, Гергана Маркс, Габриела Мерджанова, Георги Ставрев, Люба Пекянска, Дона Славова, Ива Георгиева, Васил Драгомански Назмие Рамадан, Калбие Рамадан, Боно Нончев, Дона Пикар, Зорница Юлиянова, Ангел Бондов, Константин Димитров, Александра Шопова, Жанет Димитрова, Радослав Стилиянов, Виктория Дрехемова, Николай Демиров, Елица Янева, Теодора Нинова, Ангел Митков, Надежда Ганчева, д-р Тодор Галев, Мартин Лазаров, Филип Цимерман, Тина Николова, Виктор Новак, Александра Чаушева, Али Марьок, Борислав Давидов, Валерия Донева, Владимир Бояджиев, Диляна Борисова, Димитър Сираков, Екатерина Цонева, Иван Грочев, Ивелина Илиева, Кръстю Кръстев, Ленко Ватев, Мартин Иванов, Недимира Калъчева, Петя Серафимова, Румяна Мечкарска, Саня Митева, Симеон Кехайов, Стефани Михова, Суат Сюлейман, Тодор Чолаков, Христиана Събева, Добрин Керестелиев
проучване ресурси: Венцислав Василев, Петър Кисьов, Иво Хлебаров, Полина Христова
филм “Познавате ли архитекта?”: Веселин Дончев, Веселина Панджарова, Вили Раева, Антоанета Топалова, Александер Петрович, Стойчо Маринов
примери от чужбина: Тинатин Гиргенидзе, Красими Терзиев, Даниел Кьотер, Флоран Форисон, Синье-Софи Боелид, Зара Пфайфер
Експерименти с дърво – работилница за студенти
ЕКСПЕРИМЕНТИ С ДЪРВО е двудневна работилница (01 и 02 октомври) за студенти по архитектура, стройтелство и инженерни специалности, която цели да стимулира въображението на всеки един участник и да покаже разнообразните възможни употреби на дървения материал в проектирането. Събитието е прекрасна възможност за нов опит в една сравнително непозната за България сфера – строителството с дърво.
Работилницата ще бъде водена от арх. Иван Иванов. Целта е изграждането на платформа, която да бъде използвана по време на Форума на 08 и 09 октомври, както и като градска мебел преди това. Дървеният материал, който ще влезе в употреба, е шперплат и ОСБ плоскости с високо качество, предоставени от ЙАФ – лидер в сектора в Централна и Източна Европа. Представител от страна на компанията ще присъства по време на работния процес, за да въведе студенти и млади професионалисти в плюсовете на използването на дървения материал в различни инсталации и конструкции.
Максимален брой участници: 10
За записване и повече информация: joana@edno.bg
Документален филм за фестивала
Документален филм
През 2016 направихме няколко нововъдения в програмата на фестивала. Издаваме книга, продуцираме документален филм, правим онлайн карта, създаваме голяма изложба. Забързани към реализацията на тези задачи, осъзнахме, че забравяме, че за много хора процесът на създаване на ONE ARCHITECTURE WEEK остава по-скоро загадка. Как се избира темата, защо се канят куратори, как се структурира програмата, как се правят партньорства, какво значи да се продуцира съдържанието на фестивала и как изглежда всичко това в завършен вид? За да повдигнем завесата поканихме пловдивския журналист Владислав Севов да проследи всички тези етапи. Да присъства на работните ни срещи, да заснема обиколките ни, да следи изграждането на конструкциите и т.н. И накрая, да създаде видео, показващо всички етапи от осъществяването на едно от най-значимите събития за градска среда в България.
Очаквайте представянето на филма до няколко седмици след края на ONE ARCHITECTURE WEEK 2016.
Джудо в Тракия
По време на ONE ARCHITECTURE WEEK ще имате да се включите в различни спортни активности.
Една от тях е демонстрация на техники от учениците на Клуб по Джудо ГЛАДИАТОР, кв. Тракия.
Освен че ще имате възможност да наблюдавате демонстрационна тренировка, ще можете да се включите и да пробвате този вълнуващ спорт.
Джудо клубът ще бъде представен от треньор Борис Хълчев.
Децата и тяхното публично пространство
Детска работилница
В тази работилница децата ще си отговорят на въпроса какво е публично пространство и може ли то да е в синхрон с техните нужди и желания. В началото децата ще се включат в изследователска експедиция на квартала, откривайки различни скрити улички и тайни пространства, а после, след кратка почивка за пикник, заедно ще създадат макет на познатите им вече междублокови пространства, но погледнати през детския поглед. Ще работят с различни рециклирани материали. Каним всеки участник да донесе на работилницата по един малък предмет (снимка, чаша, играчка, парче плат и др.) от дома си, който ще внесе личен характер в новоизградения макет на обществено пространство.
Работилницата е организирана от “Де-архитектура” (Румъния) и техните български партньори от “Детска архитектурна работилница”. Гидове в работилницата ще са децата от 6ти (а вече 7ми) клас на СУ „Свети Софроний Врачански”, участвали в пилотния проект “Градски познания”.
Вход: свободен
Възраст: 8-14 години
Максимален брой деца: 24
Деца мечтаят град
Детска работилница
Най-големите ползватели на междублоковите градски пространства винаги са били децата – повече преди, все по-малко днес. Блоковете и често неподдържаните пространства между тях не привличат към себе си и не предизвикват положителни емоции в обществото в наши дни. Те определено имат нужда от промяна и пригодяване към нашето съвремие. В работилницата „Деца мечтаят град“ малките гости на фестивала ще могат да създадат колажи върху различни черно-бели фотографии на панелни блокове. Рисувайки и добавяйки зеленина, малките граждани ще представят свои решения за визията на панелните ни квартали, придавайки им повече приветливост, уют, красота и най-вече цвят. Да погледнем през детските очи и да видим как би могъл да изглежда нашият град.
Работилницата е организирана от Галина Димитрова и Светлана Мутафчиева.
Вход: свободен
Възраст: 7-14 години
Максимален брой участници: 25
Ден на Тракия
Район Тракия, Община Пловдив и ONE ARCHITECTURE WEEK ви канят заедно да отпразнуваме празника на района и началото на деветото издание на международния фестивал за съвременна архитектура и градска среда.
На 30 септември 2016 от 18 ч. ще ви очакваме в междублоковото пространство на 1-2-3 блок, където Духов оркестър “Пловдив” ще изнесе приветствен концерт. Продължаваме към основната локация (Хале на Тракия, ул. Съединение 4) на ONE ARCHITECTURE WEEK, където ще се състои тържественото откриване на фестивала.
На това място за доброто настроение ще се погрижат Big Band Plovdiv със специален репертоар, подготвен за събитието.
Ще може да разгледате първи основната изложба на фестивала “Живи пространства”, която проследява промените в панелния квартал Тракия, както и да се запознаете с програмата на фестивала.
Очакваме ви на чаша вино и много истории за панелки!
Давид Хуарез
Лекция във Форума
Давид Хуарез е архитект и основател на интердисциплинарния колектив Straddle3, който работи върху урбанистични проекти базирани на идеята за свободен достъп. Част от завършените проекти включват превръщането на неизползвани пространства и сгради в места имащи социално значение, изграждането на къщи от рециклирани материали, включването на ползватели в проектирането на паркове, културни центрове в Испания и Латинска Америка и дигитални платформи и софтуер, за колаборативно градско развитие. Той е и един от създателите и активен член на мрежата “Arquitecturas Colectivas” и води курсове и уъркшопи из цяла Испания и по света (например в Каталунския университет и Техническия университет Делфт). Допринесъл е и с редица трудове, като “Collective Architectures” (Vibok, 2010), “Wikiplaza: Request for Comments” (Hackitectura/dpr-Barcelona, 2011) и “Наръчник за активизиране на публичните пространства” (AACC, 2014).
Давид Хуарез идва в България с подкрепата на Институт Сервантес и Посолството на Кралство Испания в София.
Да премислиш Тингбйерг
Презентация
Синье Софи Боелид участва в основната изложба на фестивал с примери от Дания. В своята презентация, наречена “Да премислиш Тингбйерг, между социалната държава и гетото”, тя говори за квартал Тингбйерг в Копенхаген, построен след Втората световна война и замислен като идеална жилищна среда за пълно обгрижване на населението в една социална държава. Но нещата не са протекли според очакванията. Днес Тингбйерг заема челно място в датския списък с “гета” и този мулти-културен квартал рядко привлича външни посетители. От друга страна мястото има потенциал, изразяващ се в знакови сгради и активни местни асоциации. Основавайки се на опита си в осъществяването на тазгодишния Архитектурен фестивал на Копенхаген именно в Тингбйерг, Синье (която бе един от организаторите на фестивала) ще говори за потенциала на ангажираното проучване, за стимулирането на местния капацитет и за използването на фестивала като платформа за премисляне на концепцията за “гето”.
Синье се занимава с изследвания, води лекции и публикува статии по въпроси, свързани със следвоенните модернистични квартали в Дания и други държави. Тя е завършила Университета в Копенхаген и Голдсмит, в Лондон. В момента съчетава работата си във Факултета по Ландшафтна архитектура и градско планиране на Университета в Копенхаген с кураторство на Архитектурния фестивал в Копенхаген и общи проекти с Crimson Architectural Historians от Холандия.
Снимка: Проектантът на Тингбйерг, Стейн Елиер Расмусен, обсъжда със “заселниците”, докато те строят.
Филмова инсталация от Mønstersamfundet, минута 25:09, Gåafstand (Nis Rømer and Pia Rönicke), 2012. Кадър от 16мм филм от Датската библиотека за изкуства, неизвестен режисьор.
Синье Софи Боелид идва в България с подкрепата на Посолство на Дания в София и Датска агенция за култура.
Градска образователна среда
Презентация
Образованието е една от призмите, през които гледаме на квартал Тракия в тазгодишното издание на ONE ARCHITECTURE WEEK. В момент, в който дебатът за общностите и образованието става все по-интересен, смятаме за удачно да съберем на едно място различни провокатори на промяна, за да се поучим, дискутираме и обменяме модели на действие заедно. В рамките на това събитие сме поканили за участие както учители, така и архитекти, с желанието да направим по-познати няколко примера за приложно образование, разработено както за начални, така и за средни училища, а дори и за университети. Смятаме, че интерес за публиката ще представляват методите на работа и резултатите от тези примери, както и обмена на мнения за тяхната приложимост в различни държави.
Презентацията ще съдържа 3 части: Магдалина Ръжева ще представи програмата “Градски познания”; Алекс Аксинте, Кристи Боркан и Нина Толева ще говорят за работилницата “Проект читалище” (и двете инициативи са развити за ONE ARCHITECTURE WEEK 2016), а Мина Сава и Елиза Йокина ще представят програмата на “De-arhitectura”, активна в няколко румънски града. Презентациите ще бъдат последвани от публична дискусия, в която участниците са поканени да обсъдят капацитета на образователната система за създаване на общности.
Вход: свободен
Глдани, Тбилиси, Грузия
Презентация
Проучването на жилищния комплекс “Глдани” в Тбилиси ще бъде представено от Тинатин Гургенидзе. Тинатин живее и работи в Берлин. Тя е учила архитектура и градски дизайн в Тбилиси и в Барселона. В момента работи на докторантурата си, чиято тема е (пост)съветският жилищен комплекс Глдани, намиращ се в родния й град Тбилиси. В работата си Тинатин се концентрира върху социологическия аспект на архитектурата и градското пространство. Нейна цел е да разбере какви промени са настъпили в Глдани по време на прехода, съпътстващ независимостта на Грузия. С презентацията си по време на ONE ARCHITECTURE WEEK Тинатин ще представи Глдани и ще обясни социалните промени, които са настъпили там след независимостта. Тя ще опише какъв е бил ефектът от това събитие върху архитектурата на един внимателно планиран и стандартизиран квартал като Глдани. Работата на Тинатин е част от основната изложба на ONE ARCHITECTURE WEEK – “Живи пространства”.
Вход свободен.
Фотограф Тако Робакидзе
Повече информация за работата на Тинатин Гургенидзе: http://archiveoftransition.org/?article=standardized-lifes#magazine
Витали Спринцеана & Владимир Ус
Лекция във Форума
Виталие Спринчана е социолог и интелектуалец, създател на платформата за критично мислене PLATYFORMA. Той завършва бакалавърска степен Политология в Софийския университет, магистратура по Философия от Държавен университет на Молдова в Кишинев и в момента работи над докторантура в университета “George Mason” в САЩ. Неговите интереси включват градска социология, социология на религиите и политическа социология.
Владимир Ус е художник и куратор, живеещ в Кишинев, Молдова. Той е и един от основателите на асоциацията Oberliht Young Artists. Учил е изкуство, кураторство, културен мениджмънт и културни политики в Кишинев, Гренобъл и Белград. В своята работа той изследва процесите на промяна на публичното пространство в пост-съветските градове, както и нуждата от нова мрежа на публичните пространства в Кишинев.
Веолия Енерджи Варна инициира и подпомага идейното развитие и реализация на интегриран проект “Нашето Зелено Трошево”
Презентация на Любомир Костов – Ръководител отдел “Клиенти и развитие”
Проектът “Нашето Зелено Трошево” е резултат от подписан Меморандум за разбирателство и сътрудничество между Община Варна, “Веолия Енерджи Варна” ЕАД и Посолството на Република Франция и Френският институт в България през юли 2015 г., а изпълнението му e свързано с Оперативните програми /ОП/ на Европейския съюз и Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради.
Проектът частично изменя и допълва елементите на градската среда чрез реконструкция и благоустройство на междублоковите пространства. Той е започнат с цялостно проучване на обществените нагласи, осъществено през пролетта на 2015г. от френски изследователи от университета в Тулуза, като е съобразен с резултатите и препоръки им. Проектът предвижда реконструкция на съществуващата алейна мрежа и нови алеи, оформяне на нови зелени пространства, съоръжения за игра, разширяване капацитета и подобряване организацията на съществуващите паркинги, подмяна на пътната настилка с нова, нови елементи на градското обзавеждане и други промени в контекста на благоустрояването на междублоковите пространства на квартала.
Капацитетът на съществуващите паркоместа се удвоява, детските площадки се проектират с повече съоръжения за игра, алеите стават по-удобни и широки, поливането е предвидено да бъде автоматизирано, капково от резервоари за дъждовна вода, а в центъра на междублоковите пространства се оформя малък площад със съвременна градска мебел.
Проектът отговаря и на изискванията на “Веолия Енерджи Варна” за съвременна и устойчива градска среда, с отговорно отношение към природата и първичните енергийни ресурси като предвижда цялостно подобряване на средата в интерес на обитателите, която към настоящия момент е силно амортизирана. Паралелно с това се работи с домоуправителите за реализиране на саниране на блокове, така че кварталът да стане еталон за цялостна и съвременна реконструкция на градската среда.
Вход свободен
Вело-обиколка
По време фестивала група вело-ентусиасти организират среднощна обиколка на Тракия. Какво е да си запален велосипедист и кое прави нощното каране специално – точно това ви предстои да разберете! Всички са добре дошли!
Участие: безплатно
Максимален брой участници: 22 души
Мейл за записване: vatszlav@gmail.com
Бързолетите на Тракия
Презентация
Над 500 двойки защитени от закона бързолети гнездят по блоковете на Тракия. Те обаче могат да бъдат прогонени завинаги от квартала в резултат на започналото саниране на сградите, а фирмите изпълнители да понесат глоби за нанесени щети на природата. Но това не е необходимо да се случи. В тази презентация Българско дружество за защита на птиците (БДЗП) ще представи проблема, както и най-добрите практики за решаването му. Темата би представлявала интерес за архитекти, проектанти, озеленители, общински служители, строителни фирми и граждани.
Снимка: Светослав Спасов
Баумит цветна работилница за деца
Цветната работилница на Баумит ще е една от атракциите пред Халето на Тракия в последните два дни от фестивала. С бои, направени по цветните тоналности Life на Баумит за фасада, децата ще имат възможност да съчетават своите любими цветове върху бетонни фигурки. Всяко участващо дете ще може да отнесе вкъщи своята фигурка и да я закачи на стената.
Баумит работилница за архитекти “Моделирай своята структура”
Работилницата е предизвикателство за архитекти, притежаващи освен креативност и сръчност. Използвайки различните зърнометрии на мазилката Баумит КреативТоп архитектите ще могат да създадат със силата на въображението и с умението на ръцете си своята неповторима структура. На разположение на творците и през двата дни ще бъдат техническите консултанти на Баумит, които ще им помагат и ще ги напътстват. За перфектен завършек през втория ден на участниците ще бъдат предоставени фасадни лазурни бои Баумит.
Всяка уникална структура ще бъде впоследствие наречена на своя създател.
Анна-Лаура Бургиньон
Лекция във Форума
Анна-Лаура Бургиньон представя френския офис AAA/atelier d’architecture autogérée. ААА е колективна платформа за градски изследвания от Париж, създадена през 2001. Колективът, основан от архитектите Константин Петко и Дойна Петреску, включва специалисти, артисти, изследователи и институционални партньори от университети, художествени организации и местни групи. В проектите си ААА често експериментират с изоставени пространства и с въвличането на гражданите в процеса. Техните проекти включват: Ecobox, група градини, създадени от рециклирани материали и съществували между 2001 и 2006; и Passage 56, трансформацията на слабо използван надлез в парижко предградие, обитавано от хора от различни култури, в градина и социално пространство през 2006. В момента ААА развива R-Urban (r-urban.net), стратегия за споделена градска устойчивост на парижкия регион. ААА са били награждавани множество пъти за проектите си, включвайки премии от Zumtobel, Curry Stone, EIB Social Innovation, European Public Space Prize.
Анна-Лаура Бургиньон идва в България с подкрепата на Френски институт в България.
Алтернативен воден цикъл
Презентация
Регионалният екологичен център за Централна и Източна Европа (РЕЦ), клон България, участва в основната изложба на фестивала с проучване върху възможностите за алтернативно ползване на водите в градска среда. Водният цикъл в големите градове се различава много от природния. Централизираните ВиК системи задоволяват нуждите на много хора върху малка площ, изискват значително количество прясна вода, която се използва еднократно. Проектиран през 70-те години на ХХ в., квартал Тракия илюстрира добре това правило със смесената канализационна мрежа, която започва от жилищните блокове и завършва в градската пречиствателна станция.
РЕЦ предлага варианти за оползотворяване на дъждовните и други „сиви“ води, които са малко замърсени, и могат да се използват повторно за непитейни цели. Такъв вариант е например въвеждането на система за събиране, съхранение и оползотворяване на дъждовна вода за напояване на обществени зелени площи. Оползотворяването на дъждовни и сиви води може да се изпробва пилотно и в отделни сгради, като дори панелните блокове представляват интересна среда за експерименти.
Член от екипа на РЕЦ ще представи тези идеи в презентация.
Вход: свободен
Алманах на панелна Тракия
Книгата представя развитието на един типичен и същевременно уникален жилищен район. Започвайки като експериментален комплекс от нов тип, „Тракия“ се превръща от нарицателно име за панелен квартал в предпочитано от жителите на Пловдив и околността място за живот.
Алманахът е резултат от мащабно изследване, в което се включват над 60 души специалисти и доброволци, проведено в периода февруари – август 2016 година, в рамките на фестивала ONE ARCHITECTURE WEEK. Тя включва архивна и актуална информация за състоянието на различните елементи на градската среда, картографски материали от теренни обходи, графични материали и схеми, данни от проведено за целта статистическо проучване, анализи на срещи с жители на района, и статии по свързани теми.
Проучването е реализирано благодарение на усилията на много и различни партньори: университетски студенти и преподаватели, неправителствени организации, държавни и общински институции, местни жители, частни лица и фирми. Чрез специално разработената за целта методология изследването прави моментна снимка на сегашното състояние на жилищният район като по този начин разкрива силата на гражданското участие като първопричина за трансформационните процеси на градската среда протичащи в последните 26 години.
Книгата се издава от издателство Жанет 45 и може да бъде закупена на тяхната страница.
Вход свободен.
Агорафобия
2012, Холандия, документален
Група млади архитекти от западния свят тръгват на обиколка из съвременна Турция, за да изследват местното развитие на градската среда. Те се запознават със строителството в Бурса, Истанбул и Анкара. Архитектите припознават много грешки на централното и мащабно планиране, което се е случвало в западните страни след Втората световна война, а и в България ще открием много допирни точки с нашето близко минало.
Продължителност: 52 мин.
Език: английски, турски
Субтитри: английски
Този прожекция се осъществява благодарение на един от авторите на филма – Мерве Бедир.
Street Art Fest за деца
Детска Работилница
Работилницата предоставя възможност на деца и подрастващи да се запознаят отблизо с графити изкуството и да подобрят уменията си за създаване на графити надпис. Графитите представляват доста актуална съвременна форма за изразяване на младото поколение. Чрез тази работилница ще им помогнем те да го правят по най-добрия начин.
Ще започнем със създаване на проект за графити надпис, на лист с рисувателни материали, а след това всеки ще опита да реализира проекта си със спрейове върху някаква основа. Първите стъпки винаги са трудни, но когато човек познава принципите, е лесно. За това ще разгледаме някои основни компоненти при изграждането на буквите, а именно композицията, структурата, обема и цветното изграждане. Тези умения ще бъдат приложени по-късно, при рисуването със спрейове.
Работилницата е също част и от Street Art Fest Пловдив. Организира се от Street Art Fest и от Творческо Ателие “Сетива“.
Кога: общо 4 сесии
за по-малки деца (7-13 години) от 11:00 – 13:00 на 01.10 и 02.10
за тийнейджъри (14-20 години) от 14:00 – 16:00 на 01.10 и 02.10
Вход: свободен
Максимален брой участници: 10 на сесия
Street Art Fest
Партньорска намеса
“Стрийт Арт Фест” е ежегоден фестивал за графити, който тази година ще се проведе в кв. Тракия, в периода 30.09 – 02.10.2016.
Графити артисти от цяла България ще рисуват отново в Пловдив. Събитието започва от 10:00 на 30.09. Вечерите са запазени за партита в кв. Капанa, с участието на специални гост диджеи – едни от най-свежите и нашумели в България, които ще ви отведат в различните измерения на музикалното възприятие и ще заредят всички с още повече еуфория и адреналин.
По време на светлата част от деня фестивалът ще има няколко сцени:
– Художествено оформление на няколко фасади в кв. Тракия. В събитието ще вземат участие едни от най-известните графити артисти в България.
– Работилници за малки и големи – графити уъркшоп и много други.
Вход свободен.
За повече информация – следете страницата на събитието
https://www.facebook.com/SAFPlovdiv/
pravatami.bg: разкодираните закони
Презентация
В рамките на един час екипът на pravatami.bg ще разкодира на живо правата ни в етажната собственост включително какво можем да направим, ако съседите ни не си плащат общите разходи, ако вдигат много шум и др. Ще бъдат разгледани и проблемите, които често се срещат с общите части на блока: покрив, стълбище и др.
По време на срещата екипът на pravatami.bg ще обърне специално внимание на застрояването на залените площи, като разкаже за случаите, в които имаме право да противодействаме. Всички участници ще имат възможност да задават въпроси на младите юристи от pravatami.bg
“pravatami.bg: разкодираните закони” е инициатива на Сдружение “Департамент за правна култура”. Проектът е със заложена социална функция, като основната му и единствена цел е да предоставя полезна и практична правна информация за своите читатели, поднесена по един разбираем начин.
Екипът се състои от млади юристи, които вярват, че високата правна култура на гражданите стои в основата на всяко демократично и модерно общество.
Статиите (т.нар. “Права”) поставят читателя в конкретна житейска ситуация и разясняват приложимите права и задължения на достъпен език.
Вход свободен.
30 обекта в Тракия
ONE ARCHITECTURE WEEK 2016 те предизвиква – обиколи 30 обекта в квартал Тракия и си направи селфи с всеки от тях. Качи снимките във Facebook или в Instagram с #OAW2016 или #ОбективТракия. Играта е в рамките на фестивала – 30 септември – 9 октомври. Ако изпратиш селфи с всички обекти, печелиш награда. А първите пет, които успеят да направят всички 30 селфита, ще получат специални награди. Действай и опознай Тракия!
https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1KQtNgyi5zRc7hl-yNKP7ZBgUc4s
100в1ден
Партньорска намеса
100в1ден е 1-дневен празник, в който ТИ можеш да промениш облика на Тракия! По време на инициативата всеки, който желае, излиза на улицата, за да направи нещо за квартала си в рамките на един ден. Може да е малка намеса – да боядисаш пейка, да посадиш дърво, да сглобиш навес, да направиш мини изложба. Може да е събитие – прожекция, танц, концерт, скейт демонстрация. А може просто да нарисуваш дама или да изнесеш маса и шах в градинката. Идеята е да сме заедно. 100в1ден е празник!
Как ще се случат нещата? 100в1ден ще се проведе на 01.10. Преди това, в рамките на 4 работилници през септември, организаторите на инициативата – Фабрика за идеи – ще помогнат на жителите на квартал Тракия да се подготвят за събитието. Заедно със свежи архитекти и креативни мислители ще забъркаме коктейл от идеи за намеси в квартала.
100в1ден започва в Колумбия от със 100 малки намеси, които променят облика на колумбийската столица Богота. Днес инициативата се е разпространила в над 30 града в целия свят, а тази година пристига и в Пловдив!
Работилници /срещи за подготовка/: 10., 17., 18. и 24.09 (следете фейсбук страницата на събитието)
https://www.facebook.com/100in1plovdiv
Вход: свободен
За записване и информация: 100in1plovdiv@gmail.com
“Детско царство” – ролева игра
Детска работилница
В Детското царство децата ще преминат през много препятствия, за да изградят и спасят своя град. Зла вещица ще направи всичко възможно да им попречи и затова децата трябва да обединят сили, за да я спрат.
Преминаването през огнена река, отключването на скритата врата, играта на доверието и търсенето на съкровище са забавни игри, но всъщност те са само част от процеса, който трябва да научи децата на по-важни неща.
По занимателен начин децата ще разберат повече за различни професии и за разделението на труда, за взаимодействието между различните страни в едно общество, за логиката и смисъла на градоустрийството, за екипната работа и вземането на решения и за това как сътрудничеството и намирането на общо решение води до добруването на всички.
И всичко това ще се случи на едно празно междублоково пространство, което наистина може да се превърне в царство на детските игри.
Работилницата е организирана от Елица Христова и Георги Станков.
Вход: свободен
Възраст: 7-14 години
Максимален брой участници: 25
За записване: dunyata@gmail.com
В случай на лошо време работилницата ще бъде отменена.
Ян Геел
Хале на Тракия, ул. Съединение 4
1 октомври 18:00 - 18:20
Щефан Ретих
Хале на Тракия, ул. Съединение 4
1 октомври 17:30 - 17:50
Черемушки
Хале на Тракия, паркинг
1 октомври 20:00
Хармонично изграждане на жилищната среда
Хале на Тракия, паркинг
1 октомври 20:00
Хане ван Ройсел
Хале на Тракия, ул. Съединение 4
1 октомври 17:00 - 17:20
Фрешлатино2 – презентация
Кино Космос, ул. Гладстон 48
1 октомври 16:00
Фрешлатино2 – откриване
Кино Космос, ул. Гладстон 48
1 октомври 15:30
Фрешлатино2 – изложба
Кино Космос, ул. Гладстон 48
1 октомври 10:00 - 19:00
Тяло – пространство
Хале на Тракия, ул. Съединение 4
1 октомври 13:00 - 14:00
Тор Линдстранд
Хале на Тракия, ул. Съединение 4
1 октомври 17:20 - 17:40
Ти, моя бетонна утопия – презентация
Хале на Тракия, ул. Съединение 4
1 октомври 19:00
Тенис на маса
Хале на Тракия, ул. Съединение 4
1 октомври 19:30
Разходката на Джейн
Хале на Тракия, ул. Съединение 4
1 октомври 11:00 - 13:00
Работилници към намеса 1-2-3
Блокове 1, 2, 3 в Тракия
1 октомври
Прозоречни конструкции Schüco
Хале на Тракия, ул. Съединение 4
1 октомври 12:00 - 13:00
Проект читалище
Читалище Младост, Тракия
1 октомври
1 октомври - 2 октомври 14:00
Приключенска площадка
Блокове 151, 152 в Тракия
1 октомври 10:00 - 12:30
Познавате ли архитекта?
Хале на Тракия, ул. Съединение
1 октомври 19:00
Поема за хлебарките
Хале на Тракия, паркинг
1 октомври 20:00
Платцатлас – откриване
Кино Космос, ул. Гладстон 48
1 октомври 15:00
Платцатлас – изложба
Кино Космос, ул. Гладстон 48
1 октомври 10:00 - 19:00
Периферна светлина, въздух и слънце
Хале на Тракия, ул. Съединение 4
1 октомври 16:30
Панелстори
Хале на Тракия, паркинг
1 октомври 20:00
Нарисувай ми стена – работилница
СОУ „Софроний Врачански”
1 октомври 17:00 - 19:00
Нарисувай ми стена
СОУ Софроний Врачански, Тракия
1 октомври 17:00
Намисли си град
Читалище "Съвременник", Тракия
1 октомври 10:00 - 11:30
Намеса 1-2-3: Лъвчето
Намеса 1-2-3: беседка “Сладки приказки”
Намеса 1-2-3: Басейн-платформа
Намеса 1-2-3
Блокове 1, 2, 3 в Тракия
1 октомври 17:00
Момойо Каиджима
Хале на Тракия, ул. Съединение 4
1 октомври 18:10 - 18:30
Младите в архитектурата
Хале на Тракия, паркинг
1 октомври 20:00
Мишел Провоуст
Хале на Тракия, ул. Съединение 4
1 октомври 15:00 - 15:20
Митът Прут-Айго
Хале на Тракия, паркинг
1 октомври 20:00
Меглена Златкова
Хале на Тракия, ул. Съединение 4
1 октомври 15:20 - 15:40
Марк Нийлен и Ана Джокич
Хале на Тракия, ул. Съединение 4
1 октомври 14:20 - 14:40
Лукаш Кордик & Щефан Полакович
Хале на Тракия, ул. Съединение 4
1 октомври 17:30 - 18:10
Лаура Панаит и Силвиу Медесан
Хале на Тракия, ул. Съединение 4
1 октомври 14:40 - 15:00
Кристина Унгуреану
Хале на Тракия, ул. Съединение 4
1 октомври 14:00 - 14:20
Как да надебелеем здравословно
Хале на Тракия, паркинг
1 октомври 20:00
Ирония на съдбата
Хале на Тракия, паркинг
1 октомври 20:00
Иржи Сулженко
Хале на Тракия, ул. Съединение 4
1 октомври 14:00 - 14:20
Интерактивна онлайн карта на Тракия
Зелено Трошево
Хале на Тракия, ул. Съединение 4
1 октомври 18:00
Живи пространства – откриване
Хале на Тракия, ул. Съединение 4
1 октомври 19:30
Живи пространства – обиколка
Хале на Тракия, ул. Съединение 4
1 октомври 15:30
1 октомври - 2 октомври 17:00
Живи пространства – изложба
Хале на Тракия, ул. Съединение 4
1 октомври 10:00 - 21:00
Експерименти с дърво – работилница за студенти
Хале на Тракия, ул. Съединение 4
1 октомври 09:00 - 17:00
1 октомври - 2 октомври 09:00 - 17:00
Документален филм за фестивала
Джудо в Тракия
Хале на Тракия, ул. Съединение 4
1 октомври 19:30
Децата и тяхното публично пространство
СОУ "Софроний Врачански", Тракия
1 октомври 12:00 - 16:30
Деца мечтаят град
СОУ Софроний Врачански, Тракия
1 октомври 16:00 - 17:30
Ден на Тракия
Блокове 1,2, 3, Тракия
1 октомври 18:00
Давид Хуарез
Хале на Тракия, ул. Съединение 4
1 октомври 14:20 - 14:40
Да премислиш Тингбйерг
Хале на Тракия, ул. Съединение 4
1 октомври 18:00
Градска образователна среда
СОУ Софроний Врачански, Тракия
1 октомври 14:00 - 15:30
Глдани, Тбилиси, Грузия
Хале на Тракия, ул. Съединение 4
1 октомври 18:00
Витали Спринцеана & Владимир Ус
Хале на Тракия, ул. Съединение 4
1 октомври 17:40 - 18:00
Веолия Енерджи Варна инициира и подпомага идейното развитие и реализация на интегриран проект “Нашето Зелено Трошево”
Хале на Тракия, ул. Съединение 4
1 октомври 11:00 - 12:00
Вело-обиколка
Сборен пункт: Хале на Тракия (паркинг),
1 октомври 22:00 - 23:00
Бързолетите на Тракия
Хале на Тракия, ул. Съединение 4
1 октомври 18:00
Баумит цветна работилница за деца
Хале на Тракия, ул. Съединение 4
1 октомври 11:00 - 12:30
1 октомври - 2 октомври 11:00 - 12:30
Баумит работилница за архитекти “Моделирай своята структура”
Хале на Тракия, ул. Съединение 4
1 октомври 11:00 - 12:30
1 октомври - 2 октомври 11:00 - 12:30
Анна-Лаура Бургиньон
Хале на Тракия, ул. Съединение 4
1 октомври 15:00 - 15:20
Алтернативен воден цикъл
Хале на Тракия, ул. Съединение 4
1 октомври 18:00
Алманах на панелна Тракия
Хале на Тракия, ул. Съединение 4
1 октомври 18:00
Агорафобия
Хале на Тракия, паркинг
1 октомври 20:00
Street Art Fest за деца
СOУ "Софроний Врачански", Тракия
1 октомври 11:00 - 13:00
1 октомври - 2 октомври 14:00 - 16:00
Street Art Fest
Блок 42 в Тракия
1 октомври 10:00
pravatami.bg: разкодираните закони
Блокове 1, 2, 3 в ж.к. Тракия
1 октомври 10:00 - 11:00
30 обекта в Тракия
Тракия
1 октомври
100в1ден
кв. Тракия
1 октомври
“Детско царство” – ролева игра
пред блокове 151, 152 в Тракия
1 октомври 16:00 - 18:00